X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jego zdolności są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski". Szef MON o dowództwie V Korpusu Sił Lądowych USA

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 09:23
- W przyszłym roku dowództwo osiągnie gotowość i pokieruje siłami amerykańskimi w pełnej skali. Dzięki obecności żołnierzy USA w Polsce potencjalny agresor będzie wiedział, że atak na nasz kraj, oznacza również atak na armię Stanów Zjednoczonych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o znaczeniu rozpoczęcia działalności dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA oraz współpracy polsko-amerykańskiej dla bezpieczeństwa naszego kraju i wschodniej flanki NATO ("Cafe armia")
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PR24/AK

W Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie. Z naszego kraju dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.

Jan Parys 1200.jpg
Obecność dowództwa V Korpusu w Polsce. Parys: to najważniejsza "pięść interwencyjna" USA w Europie

- Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. To fundament, na którym zbudowana jest konstrukcja systemu bezpieczeństwa. Teraz przeszliśmy do działań i realizacji dokumentu. Wymiernym tego świadectwem jest właśnie rozpoczęcie funkcjonowania dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA - wskazał Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
20:44 PR24_MPLS 2020_11_21-08-35-46.mp3 Mariusz Błaszczak o znaczeniu rozpoczęcia działalności dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA oraz współpracy polsko-amerykańskiej dla bezpieczeństwa naszego kraju i wschodniej flanki NATO ("Cafe armia")

"To z Polski będą dowodzone wojska USA na wschodniej flance NATO"

amerykańscy żołnierze PAP 1200.jpg
Wojska USA w Polsce. Talaga: Amerykanie chcą zostać w Europie

Minister przypomniał, że jednostka ma ponad 100-letnią tradycję. Zarówno podczas I, jak i II wojny światowej, była obecna w Europie. W 2013 roku została zlikwidowana, jednak teraz doszło do jej reaktywacji. 

- Zasadniczym celem dowództwa V Korpusu jest kompetencja integracji wojsko lądowych Stanów Zjednoczonych w całej Europie, a przede wszystkim na wschodniej flance NATO. Mówiąc wprost, to z naszego kraju będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na tym obszarze - zaznaczył Błaszczak.

Jednym z elementów funkcjonowania struktury V Korpusu będą również ćwiczenia z oddziałami Wojska Polskiego. - Założenie jest takie, by w jak najkrótszym czasie, w sposób jak najbardziej płynny, wojska amerykańskie mogły być zwiększone liczebnie w naszym kraju, jeśli zaszłaby taka konieczność. Sam fakt, że będziemy ćwiczyć taką możliwość, odstrasza potencjalnego agresora - podkreślił gość Agnieszki Drążkiewicz.

EN_01440682_0005-1200.jpg
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: Polska przyjęła rolę filaru bezpieczeństwa w Europie

Szef MON: możemy czuć się bezpieczni, nasza ojczyzna jest bezpieczna

W audycji "Cafe armia" Mariusz Błaszczak stwierdził, że ewentualny atak na Polskę, będzie oznaczał również atak na żołnierzy Stanów Zjednoczonych.  

- Dzięki temu możemy czuć się bezpieczni, nasza ojczyzna jest bezpieczna. Jak wiadomo armia amerykańska jest najpotężniejsza na świecie - zapewnił.

Dodał, że dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w przyszłym roku osiągnie gotowość i będzie mogło kierować siłami amerykańskimi w pełnej skali. - Zdolności dowództwa są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO. Mamy przemyślany i przygotowany system, który stanowi o tym, że Polska jest bardziej bezpieczna dzięki umowom i relacjom, jakie nawiązaliśmy i umocniliśmy z USA - powiedział minister obrony narodowej.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 08.37

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert ds. bezpieczeństwa o polsko-amerykańskiej umowie ws. obronności: zyskaliśmy jeden z kluczowych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 21:14
- Z perspektywy praktycznej wykonaliśmy kolejny krok, który definiuje pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej na wielu płaszczyznach, gdyż kwestie bezpieczeństwa i obronności współgrają z innymi elementami amerykańskiej obecności w Europie - powiedział dr Jacek Raubo, analityk i wykładowca akademicki, ekspert ds. bezpieczeństwa z portalu Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potwierdzenie znaczenia Polski dla USA". Wiceminister aktywów o ratyfikacji nowej umowy o współpracy obronnej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 18:36
- To bardzo dobry sygnał, potwierdza drogę, jaką przeszliśmy z administracją Stanów Zjednoczonych w kwestii obecności wojsk oraz infrastruktury amerykańskiej w Polsce - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. - Ta obecność jest najskuteczniejszym sposobem na odstraszanie potencjalnego przeciwnika - dodał.
rozwiń zwiń