X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obecność dowództwa V Korpusu w Polsce. Parys: to najważniejsza "pięść interwencyjna" USA w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 15:28
- To, że to dowództwo jest w Polsce, że będzie miało pod sobą 5 tys. żołnierzy, którzy już stacjonują i potencjalnie kilkanaście tys. innych, to bardzo ważna decyzja dla całej Europy, nie tylko dla Polski. To dowód, że Stany Zjednoczone poważnie traktują obronę Europy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

W piątek w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie. Z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji. W Polskim Radiu 24 funkcjonowanie dowództwa komentował Jan Parys, szef MON w rządzie Jana Olszewskiego.

Mariusz Błaszczak 1200.jpg
"Gwarancja odstraszania ewentualnego agresora". Szef MON o obecności V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce

"Dowództwo ważne dla Polski i Europy"

Gość PR24 podkreślił, że otwarte w Poznaniu dowództwo V Korpusu może - w sytuacji kryzysu - dowodzić siłami liczącymi nawet 20 tys. żołnierzy. - To jest najważniejsza pięść interwencyjna USA, jeśli chodzi o broń konwencjonalną w Europie - mówił.

- To, że to dowództwo jest w Polsce, że będzie miało pod sobą 5 tys. żołnierzy, którzy już stacjonują i potencjalnie kilkanaście tys. innych, to jest bardzo ważny akt, bardzo ważna decyzja dla całej Europy, nie tylko dla Polski. To jest dowód, że Stany Zjednoczone poważnie traktują obronę Europy - podkreślił Jan Parys.

Czytaj również:

Ponadpartyjny konsensus w USA

mosbacher pap 1200.jpg
"Jestem dumna ze współpracy z Polską". Mosbacher o Trójmorzu

Ekspert dodał, że zmiana administracji w USA po wyborach prezydenckich nie powinna uderzyć we współpracę sojuszniczą między Polską a Ameryką. Zaznaczył, że kontynuacja rządów Donalda Trumpa byłaby oczywiście bardziej pożądana, jednak wszystko wskazuje na to, że także zaplecze Joe Bidena wspiera wiele elementów współpracy polsko-amerykańskiej.

- Mamy już tego dowody. Mianowicie parę dni temu Izba Reprezentantów, gdzie zasiadają przedstawiciele obu partii, stwierdziła bardzo wyraźnie, że Ameryka popiera Trójmorze, popiera zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we flankę wschodnią i w obronę Europy - wyjaśnił Jan Parys. Podobnie ocenił kolejne pakiety sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2, które są wspólnie przegłosowywane przez Demokratów i Republikanów.

Posłuchaj
21:35 PR24_MPLS 2020_11_20-14-08-38_Parys.mp3 Jan Parys o dowództwie V Korpusu wojsk USA w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (były szef MON)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 14.08

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

USA: koniec audytu wyborów w Georgii, ponowne liczenie głosów w hrabstwach Wisconsin

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:42
W amerykańskim stanie Georgia kończy się audyt głosowania w wyborach prezydenckich. Jego wyniki mają zostać przedstawione dzisiaj. Wczoraj sztab Donalda Trumpa złożył wniosek o ponowne przeliczenie głosów w dwóch okręgach stanu Wisconsin. Tymczasem sztab Joe Bidena kontynuuje przygotowania do przejęcia władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem dumna z tego, co robię". Żołnierze WOT rzuceni w kolejny obszar walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 15:00
- Każdy z nas ma w sobie potrzebę niesienia pomocy, a Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają nam dotarcie do osób najbardziej potrzebujących. Jestem dumna z tego, co robię - mówi w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24 Małgorzata Nowicka, która wzięła udział w kursie wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. Trzydniowe szkolenie zorganizowane w CSWOT w Toruniu ma służyć przygotowaniu żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w stosunku do osób starszych, pensjonariuszy zakładów opieki lekarskiej i domów pomocy społecznej. 
rozwiń zwiń