X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W USA jest ponadpartyjny sprzeciw". Przedstawicielka Departamentu Stanu o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 22:18
- Jestem przekonana, że w Stanach Zjednoczonych jest ponadpartyjny sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 - podkreśliła w wywiadzie dla Warsaw Institute ambasador Virginia Palmer z amerykańskiego Departamentu Stanu, odpowiedzialna między innymi za politykę energetyczną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stefan Sauer / PAP

nord stream 2 1200.jpg
Izba Reprezentantów i Senat porozumiały się ws. sankcji wobec Nord Streamu 2. Czy to koniec inwestycji?

Jak zaznaczyła, nie ma jeszcze nowej administracji po wyborach w Stanach Zjednoczonych, nie można więc się w tej kwestii jednoznacznie wypowiadać.

Zdaniem Virginii Palmer politycy z różnych ugrupowań podobnie postrzegają jednak kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. - Tu chodzi bardziej o bezpieczeństwo narodowe niż o troski ekonomiczne. Chcemy, by nasi europejscy przyjaciele mieli dostęp do zróżnicowanych źródeł energii. Chcemy, byście mieli do nich dostęp w możliwie najlepszej cenie. Nie wierzymy jednak, że Nord Stream 2 zapewni którąkolwiek z tych rzeczy - dodała.


Posłuchaj
00:51 10746944_1.mp3 Virginia E. Palmer z Departamentu Stanu USA: jestem pewna, że sprzeciw wobec Nord Streamu 2 jest w Stanach Zjednoczonych ponadpartyjny (IAR)

 

Virginia Palmer zaznaczyła, że Stanom Zjednoczonym nie chodzi tylko o sprzedaż amerykańskiego gazu krajom europejskim. Jak podkreślała, za pośrednictwem infrastruktury wspieranej przez USA Polska mogłaby na przykład kupować też norweski gaz. Jak mówiła, "chcemy pracować z naszymi partnerami i europejskimi sojusznikami, by stworzyć otwarte rynki energetyczne, które dadzą równe szanse amerykańskim produktom i usługom.

shutterstock nord stream 2 1200.jpg
Jak wybory wpłyną na politykę USA w regionie? Jakub Wiech: Amerykanie ponadpartyjnie osaczają Nord Stream 2

Wpływ Kremla

Chcemy też budować odporność przeciwko naciskom i przymusom ze strony takich mocarstw jak Rosja. To nie jest antyrosyjska postawa, chcemy tylko, by Rosja przestrzegała zasad rynkowych i zachowywała się jak prawdziwy gracz na rynku energetycznym".

Nord Stream 2 to projekt budowy na dnie Bałtyku gazociągu łączącego Rosję z Niemcami. Przeciwne temu projektowi są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, ale też Stany Zjednoczone. Krytycy Nord Streamu 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz - co za tym idzie - wpływ Kremla na politykę europejską.

Przeciwne zdanie przedstawia między innymi rząd federalny w Berlinie. Kanclerz Angela Merkel przekonywała wielokrotnie, że Nord Stream 2 to projekt gospodarczy, w którym chodzi jedynie o dywersyfikację dostaw gazu.

pkur

Czytaj także

"Przeciwstawiamy się eksterytorialnym sankcjom". Narasta konflikt amerykańsko-niemiecki o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:10
Niemiecki koordynator do spraw relacji transatlantyckich, Peter Beyer, który podobnie jak inni niemieccy politycy krytykuje amerykańskie sankcje w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, twierdzi, że nawet ewentualna zmiana amerykańskiego prezydenta nie poprawi napiętych stosunków pomiędzy Niemcami, Unią Europejską i USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najbardziej obawiają się tego, że Trump się nie zmieni". Ekspert o lękach lewicy przed wyborami w USA

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:24
- To zjawisko wynika z dwóch kwestii - politycznej i światopoglądowej – powiedział Marek Kawa, odpowiadając na pytanie PolskiegoRadia24.pl dotyczące niechęci europejskich mediów głównego nurtu do Donalda Trumpa. - Jego wypowiedzi dot. UE, jako struktury, są bardzo negatywne – dodał amerykanista.
rozwiń zwiń