Stowarzyszenie Legia Akademicka. Tradycjami sięga do 1918 roku
Stowarzyszenie Legia Akademicka to stowarzyszenie proobronne działające głównie na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. Organizacja zrzesza uczniów klas mundurowych, żołnierzy czynnych i rezerwowych, studentów, a także inne osoby zainteresowane tego rodzaju aktywnością. O historii i funkcjonowaniu organizacji mówili w Polskim Radiu 24 ppor. Konrad Dziekanowski i kpr. Krzysztof Sieńko.
2021-01-30, 09:56
Stowarzyszenie Legia Akademicka swoją historią sięga jeszcze do 20-lecia międzywojennego. To współczesne jest oczywiście czymś zupełnie nowym, jednak odwołuje się do przedwojennych tradycji. W audycji "Cafe Armia" mówili o tym ppor. Konrad Dziekanowski i kpr. Krzysztof Sieńko - członkowie stowarzyszenia, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Powiązany Artykuł
"Pomysł na zagospodarowanie potencjału studentów". Ppor. Damian Duda o Legii Akademickiej
Kapral Krzysztof Sieńko przypomniał, że Legia Akademicka została powołana po raz pierwszy w roku 1918 dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego w związku z zagrożeniem militarnym ze wschodu. Idea była taka, by przeszkolić studentów i przygotować ich do działań obronnych.
- Z tych studentów sformowano cały oddzielny pułk - 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, do tego pułku odwołujemy się w naszych tradycjach. Jednego z dowódców pułku wzięliśmy sobie za patrona - jest to gen. Karol Ziemski, który nawiasem mówiąc pochodził właśnie z naszych stron - z Nasutowa pod Lublinem - mówił kpr. Sieńko.
- "Ujawniły się talenty naszych żołnierzy, które będziemy rozwijać". Gen. Kukuła o WOT w czasie pandemii
- Gen. Dębczak: program Legii Akademickiej jest otwarty dla wszystkich studentów
Podporucznik Konrad Dziekanowski opowiedział, jak trafił do stowarzyszenia Legia Akademicka w czasie studiów, a następnie o tym, jak stowarzyszenie się rozwijało, poszerzając swoją ofertę na kolejne uczelnie w Lublinie. Potem - opowiadał - uznano, że można rozwijać się jeszcze bardziej i obrano kierunek na klasy mundurowe w szkołach średnich.
- Sam jestem nauczycielem edukacji wojskowej w jednej ze szkół, która prowadzi klasy mundurowe. Tutaj współpraca stowarzyszenia i szkoły bardzo dobrze się układa. Ponadto jestem żołnierzem, więc też łączę te wszystkie trzy rzeczy na raz - mówił ppor. Dziekanowski. Podkreślił, że łączenie tych rzeczy bywa trudne, jednak stara się mimo wszystko pogodzić ze sobą te wszystkie zadania.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: ppor. Konrad Dziekanowski, kpr. Krzysztof Sieńko (stowarzyszenie Legia Akademicka)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 08.36
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA