Centrum Weterana przypomni odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego
- Chcemy pokazywać pozytywne przykłady weteranów którzy wykazali się bohaterstwem, poświęceniem podczas prowadzenia działań i otrzymali te ordery. Z drugiej strony - chcemy pokazywać społeczeństwu nasz udział w misjach poza granicami państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana. - To jest filar naszej działalności - wsparcie i projekty, z drugiej strony - przekazywanie informacji, budowanie wizerunku weteranów w społeczeństwie - dodał.
2021-04-17, 10:03
W 2021 roku Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zaprezentuje wystawę, przygotowaną rok wcześniej, prezentującą historie kilkunastu ludzi odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego, czyli najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za czyny bojowe w czasie pokoju. W zaprezentowaniu wystawy w zeszłym roku przeszkodziła pandemia - mówił w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana.
Powiązany Artykuł

Bohaterowie naszych czasów. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
- W tym roku, bez względu na to, co będzie się działo, to ją otworzymy, najwyżej w mniejszym zakresie - powiedział płk Głuszczak. - Kawalerów mamy sporo, nie chcę więc tego przekładać na kolejne lata, bo wtedy chciałbym pokazać kolejnych kawalerów tego orderu - zaznaczył.
"Filar naszej działalności"
Gość "Cafe Armia" podkreślił, że warto pokazywać historie odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego, bo to historie "pokazujące udział Polaków w misjach poza granicami państwa". - To projekt skierowany do opinii publicznej, do ludzi niezwiązanych z wojskiem i których trzeba uświadamiać. Kiedy powiemy komuś: "Virtuti Militari", to każdy mniej więcej kojarzy. Ludzi którzy wiedzą, czym jest Order Krzyża Wojskowego, jest niewielu. Można znaleźć żołnierzy, którzy przyznają, że to niewiele mówi - wskazał.
- Chcemy pokazywać pozytywne przykłady weteranów którzy wykazali się bohaterstwem, poświęceniem podczas prowadzenia działań i otrzymali te ordery. Z drugiej strony - chcemy pokazywać społeczeństwu nasz udział w misjach poza granicami państwa. To jest filar naszej działalności - wsparcie i projekty, z drugiej strony - przekazywanie informacji, budowanie wizerunku weteranów w społeczeństwie - dodał.
Czytaj także:
- [JEDYNKA] O sytuacji weteranów w Polsce
- [REPORTAŻ] Misja: Afganistan. Lekarka i żołnierka w jednej osobie
- "Historia pokazana z dwóch stron". Jarosław Rybak o swojej książce "Ból"
Zwrócił uwagę na to, jak zmieniło się podejście do weteranów - od czasów, gdy ci musieli sami się bronić w internecie, do obecnych czasów, gdzie do Centrum zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy "chcieliby dawać upusty, ulgi i chcieliby w ten sposób wyrazić swój szacunek i podziękowanie". - Myślę, że to fajny trend, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych, a który już na dobre zamieszkał w Polsce i dobrze się rozwija - ocenił płk Szczepan Głuszczak.
Posłuchaj
W rozmowie więcej o projektach Centrum Weterana. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Cafe armia"
Prowadzący: Agnieszka Drązkiewicz
Gość: płk Szczepan Głuszczak (dyrektor Centrum Weterana)
Data emisji: 17.04.2021
Godz. emisji: 7.35
mbl