Dozbrajanie artylerii ukraińskiej. Głowacki: najważniejsze, by żołnierze umieli korzystać z dostarczanego sprzętu
- Myślę, że największym problem w przekazywaniu uzbrojenia zachodniego jest przeszkolenie Ukraińców w jego obsłudze - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki ("Skrzydlata Polska"). Gośćmi audycji byli również Juliusz Sabak (defence24.pl) i Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa").
2022-05-28, 09:50
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, napisał na Twitterze, że ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych tematów. "Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - dodał.
W wydanym po rozmowie komunikacie Departament Stanu USA zaznaczył, że będzie kontynuować udzielanie Ukrainie wsparcia i pracować nad wypracowaniem odpowiedzi na globalne konsekwencje wywołanej z premedytacją przez Kreml wojny.
Jako pierwszy do kwestii pomocy militarnej przekazywanej Ukrainie odniósł się Bartosz Głowacki. - Praktycznie Ukrainie pomagają wszyscy. (...) Haubice M777 nie są małe, jest to kaliber 155 mm. Natomiast one, z punktu widzenia artylerii, są lekkie. Można je transportować przy pomocy śmigłowca. To był rewolucyjny oręż na polu walki, właśnie ze względu na mobilność. (...) Mamy wszystko dla Ukrainy - śmigłowce, transportery, artylerię. Brakuje tylko lotniskowców.
Potrzeba szkoleń
Publicysta ze "Skrzydlatej Polski" zaznaczył, że sama dostawa sprzętu jeszcze nic nie zmienia, ważne jest, by armia ukraińska potrafiła się nim posługiwać.
REKLAMA
- Jeżeli mówimy o uzbrojeniu, które ma proweniencję radziecką czy rosyjską, to nie ma problemu, ponieważ ukraińscy żołnierze dosyć dobrze znają ten sprzęt. Natomiast kluczowe jest jak najszybsze przeszkolenie tych żołnierzy, by mogli skutecznie wykorzystać otrzymaną broń na polu walki - stwierdził.
Mariusz Cielma przypomniał, że "kiedyś takie szkolenia odbywały się w ośrodku, w Jaworowie, który niestety oberwał rosyjskimi rakietami i był wykorzystywany do formowania nowych jednostek".
- Myślę, że żołnierze ukraińscy szkoleni są w państwach, które dostarczają sprzęt - a przynajmniej instruktorzy, którzy przekazują tę wiedzę dalej. Inaczej nie da się tego zorganizować - ocenił.
Juliusz Sabak skomentował z kolei m.in. drugą fazę programu "Wisła".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Juliusz Sabak (defence24.pl), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Bartosz Głowacki ("Skrzydlata Polska")
REKLAMA
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 08.36
kmp
Polecane
REKLAMA