more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Głównym tematem ciężkie uzbrojenie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 23:49
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem napisał na Twitterze, że ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych tematów. "Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - dodał.
Szef dyplomacji Ukrainy po rozmowie z Blinkenem: ciężkie uzbrojenie na czele poruszanych tematów
Szef dyplomacji Ukrainy po rozmowie z Blinkenem: ciężkie uzbrojenie na czele poruszanych tematówFoto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

"Ukraina i USA pracują ramię w ramię, by - pomimo rosyjskiej blokady - utrzymać ukraiński eksport żywności" - podkreślił ponadto Dmytro Kułeba.

W wydanym po rozmowie komunikacie Departament Stanu USA zaznaczył, że będzie kontynuować udzielanie Ukrainie wsparcia i pracować nad wypracowaniem odpowiedzi na globalne konsekwencje wywołanej z premedytacją przez Kreml wojny.

Wyrzutnie rakietowe

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył na Telegramie, że "Ukraina potrzebuje nowoczesnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, aby uzyskać przewagę na froncie".

- Jesteśmy wdzięczni za artylerię i inną pomoc, ale powtrzymać rosyjską nawałę i uzyskać przewagę na froncie pomogą nam tylko wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - oznajmił Jermak.

Podkreślił, że wyrzutnie te są potrzebne Ukrainie "na wczoraj", podobnie jak systemy obrony przeciwlotniczej, czołgi i inna broń, o którą prosi Kijów.

Jermak oświadczył, że w USA trwa dyskusja na temat wyrzutni dla Ukrainy, a według CNN sojusznicy mogą przekazać jej zaawansowane systemy rakietowe, jeśli taka decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

- Trzeba podjąć tę decyzję szybciej, a nie tracić czas, za który Ukraina płaci życiem ludzi i zniszczonymi miastami - ocenił Jermak.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem