more_horiz

Powstała Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej. Płk Marek Pietrzak: duża odpowiedzialność i oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 09:45
- Wielokrotnie otrzymywaliśmy od warszawiaków sygnały o potrzebie powstania tej brygady. (…) chcieli służyć na miejscu, przygotowywać się do ew. obrony miasta czy pomocy w sytuacjach kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, dowódca Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Płk Marek Pietrzak - dowódca 18 Stołecznej Brygady OT
Płk Marek Pietrzak - dowódca 18 Stołecznej Brygady OTFoto: CO MON

Płk Marek Pietrzak przybliżał w audycji proces formowania nowej brygady. Wyjaśniał, że najpierw powstanie batalion w Rembertowie, który docelowo liczyć ma ok. 1 tys. żołnierzy. Jak zaznaczył, już przyjmowane są aplikacje. Kolejny batalion, który zlokalizowany będzie na Ursynowie, będzie formowany w przyszłym roku, następny będzie w Borzęcinie i powstanie w perspektywie dwóch lat.

- Czuję na sobie dużą odpowiedzialność i duże oczekiwania warszawiaków (…), na początku trzeba stworzyć strukturę zbudowaną z żołnierzy zawodowych, tak by zapewniać możliwość szkolenia podstawowego. Mam ambicję, żeby stało się to szybko, czuję wolę służby warszawiaków, dużo osób pyta o nią (…) tych ludzi trzeba jak najszybciej zagospodarować, oni nie będą czekali. Założyłem, że już w drugiej połowie października chcę zorganizować 16-dniowe szkolenie, tak by 30 października przeprowadzić pierwszą przysięgę ochotników z Warszawy - mówił gość audycji, który wyjaśnił, że brygada powstanie w strukturze: dowództwo, sztab, pododdziały samodzielne, kompania logistyczna, dowodzenia i saperów oraz trzy bataliony lekkiej piechoty.

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2022_06_25-08-35-35.mp3 Płk Marek Pietrzak o powstaniu Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej

Czytaj także:

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z dniem 15 czerwca wyznaczył trzech nowych dowódców brygad Obrony Terytorialnej - podał we wtorek resort obrony. Nowych szefów zyskały brygady: Stołeczna, Nadbużańska i Przemyska. Na nowe stanowiska powołani zostali: płk Marek Pietrzak - dowódca 18 Stołecznej Brygady OT, płk Robert Kasperczuk – dowódca 19 Nadbużańskiej Brygady OT i płk Daniel Błotko - dowódca 20 Przemyskiej Brygady OT.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: płk Marek Pietrzak

  Data emisji: 25.06.2022

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także