Wojsko pamięta o weteranach. Żołnierze mogą liczyć także na pomoc psychologiczną

Pomoc weteranom to nie tylko wsparcie dla byłych wojskowych po odejściu ze służby, ale też program służący nauce radzenia sobie ze stresem - i tym wynikającym z akcji, i tym, wynikającym z życia prywatnego - zadeklarowała w Polskim Radiu 24 ppłk dr Katarzyna Rzadkowska z Centrum Weterana w Warszawie. Dodała, że Centrum świadczy też pomoc psychologiczną dla osób z syndromem stresu pourazowego. - Jeżeli nasza pani psycholog widzi, że ktoś potrzebuje opieki, to jesteśmy w kontakcie z placówkami, które taką opiekę świadczą. Do każdego staramy się podejść indywidualnie - zaznaczyła. 

2024-11-02, 09:24

Wojsko pamięta o weteranach. Żołnierze mogą liczyć także na pomoc psychologiczną
Centrum Weterana pomaga żołnierzom, także tym w czynnej służbie, jeśli potrzebują skorzystać z opieki psychologa, ale nie chcą tego robić w swojej jednostce. Foto: Przemysław Chmielewski/ Polskie Radio

- 1 i 2 listopada szczególnie pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie w służbie ojczyźnie w różnych zakątkach świata - mówiła w Polskim Radiu 24 ppłk dr Katarzyna Rzadkowska z Centrum Weterana w Warszawie. Przypomniała, że, zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Centrum Weterana, w rocznicę śmierci danego żołnierza wszyscy weterani spotykają się w Centrum, zapalają znicze i upamiętniają go hymnem "Śpij kolego". 

Przypomniała, że jednostki wojskowe w całej Polsce organizują akcję "Żołnierska pamięć", kiedy żołnierze porządkują cmentarze i mogił swoich kolegów. W tym roku, w tę akcję włączyło się także Centrum Weterana, a żołnierze posprzątali groby wojskowych poległych na misjach i pochowanych w rejonie Warszawy. 

Program dbania o siebie

Gość Polskiego Radia 24 mówiła o sposobach wsparcia dla weteranów i ich rodzin. Wskazała na inicjatywę W24 - projekt skierowany do weteranów i ich rodzin oraz rodzin poległych żołnierzy, "dla ludzi w każdym wieku, bez względu na to, czy ktoś jest w służbie, czy poza służbą". - Ten projekt składa się z zajęć polegających na treningu jogi, treningu oddechu, krioterapii, czy treningu emocji - wskazała. 

Czytaj także: 

- To bardzo wiele aspektów wewnętrznych i psychologicznych, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Bez względu na to, czy ktoś ma jakąś traumę misyjną, traumę prywatną, czy nawet codzienny stres, to dzięki tym zajęciom może lepiej poznać siebie, swoje ciało i to, jak przysłużyć się sobie, by lepiej funkcjonować - dodała. 

REKLAMA

Stres nie tylko na misjach

W ocenie rozmówczyni Agnieszki Drążkiewicz, syndrom stresu pourazowego związany jest nie tylko z udziałem w misjach wojskowych, ale może być skutkiem traumy także w prywatnym życiu. Ppłk. Katarzyna Rzadkowska zachęciła też weteranów i żołnierzy w służbie czynnej do kontaktów z psychologiem w Centrum, w razie konieczności.

Posłuchaj

Ppłk dr Katarzyna Rzadkowska gościem Agnieszki Drążkiewicz ("Cafe Armia") 22:22
+
Dodaj do playlisty

- Żołnierze mają w Centrum Weterana pomoc psychologiczną za darmo, można się umówić, przyjechać, zadzwonić, czy spotka online. Jeżeli nasza pani psycholog widzi, że ktoś potrzebuje opieki, to jesteśmy w kontakcie z placówkami, które taką opiekę świadczą, jak WIM w Warszawie. Do każdego staramy się podejść indywidualnie, każdemu pomóc - zaznaczyła. 

Tutaj znajdziesz pomoc

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub znajdujesz się w kryzysie, pamiętaj, że nie jesteś sam. Pomoc jest dostępna. Zadzwoń pod całodobowy, bezpłatny numer:

REKLAMA

116 123 - Telefon Zaufania dla Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Możesz również skontaktować się z psychologiem, terapeutą lub najbliższą poradnią zdrowia psychicznego. Szukanie pomocy to pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu.

***

Audycja: "Cafe armia"
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: ppłk dr Katarzyna Rzadkowska (Centrum Weterana w Warszawie)
Data emisji: 2.11.2024
Godzina emisji: 8.34


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej