Szef BBN: powstaną dwie ustawy dotyczące Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

2020-05-16, 09:25

Szef BBN: powstaną dwie ustawy dotyczące Strategii Bezpieczeństwa Narodowego
Paweł Soloch. Foto: bbbn.gov.pl

- Powstaną dwie ustawy w związku ze Strategią Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w Polskim Radiu 24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Chodzi o ustawę o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym oraz ustawę o obronie cywilnej.

Posłuchaj

Paweł Soloch o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (Cafe Armia)
+
Dodaj do playlisty

Minister Paweł Soloch powiedział w Polskim Radiu24, że założenia do pierwszego projektu przygotuje kierowane przez niego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Potem ustawa trafi do premiera i międzyresortowych konsultacji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

- Ustawa ma systemowo uregulować kwestię koordynacji między organami państwa w odniesieniu do bezpieczeństwa - podkreślił minister Paweł Soloch. Zaznaczył, że obecnie nadal mamy do czynienia ze zjawiskiem Polski resortowej, co przejawia się chociażby w dublowaniu niektóch przepisów czy rozwiązań. Może to negatywnie wpływać na koordynację służb państwowych w sytuacji kryzysu.

Powiązany Artykuł

soloch pawel 1200.jpg
Szef BBN: zagrożenia, które istniały przed wybuchem pandemii, nie minęły

Założenia ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym powinny być gotowe na przełomie czerwca i lipca. O potrzebie powstania takich przepisów mówił jeszcze ś.p. prezydent Lech Kaczyński.

Przepisy o obronie cywilnej

Druga z ustaw, która powstanie po zatwierdzeniu Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, to przepisy o obronie cywilnej. Szef BBN powiedział, że pandemia koronawirusa pokazała, że brakuje w naszym kraju służb podobnych do tych, które działają między innymi we Włoszech czy Szwajcarii. Chodzi o wolontariuszy z różnych zawodów których umiejętności można wykorzystać w czasie kryzysu, a którzy będą wtedy działać w ramach jednolitego systemu.

Obecnie zręby obrony cywilnej stanowią Ochotnicze Straże Pożarne, ale - jak powiedział szef BBN - działają we wsiach, małych miasteczkach i na obrzeżach większych. Chodzi natomiast o to, żeby - jak podkreślił minister Paweł Soloch - stworzyć system, który wykorzysta potencjał wszystkich obywateli, którzy - podobnie jak żołnierze WOT - czują potrzebę angażowania się w działania państwa.

Minister Paweł Soloch dodał, że w czasie epidemii zadania, które jego zdaniem powinna wykonywać obrona cywilna, wykonywali i wykonują nadal żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- To dobrze, ale to jest jednak wojsko - przypomniał szef BBN. Według ministra Pawła Solocha nie ma przeszkód, żeby w Polsce działała obrona cywilna. W wielu krajach Europy - jak podkreślił minister - system taki sprawdza się i z powodzeniem wspiera służby państwowe.

Nad założeniami do ustawy o obronie cywilnej będzie pracowało MSWIA.

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Paweł Soloch (Szef BBN) 

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 08.33

IAR/PR24

Polecane

Wróć do strony głównej