more_horiz

Bariera na granicy na ukończeniu. Gen. Tomasz Piotrowski: Rosjanie zakładali, że Polska się ugnie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 09:55
- Cały czas, wspólnie ze Strażą Graniczną, dbamy o bezpieczeństwa granicy z Białorusią. Ta sytuacja będzie trwała przez najbliższe miesiące. Białorusini dostali od Rosjan konkretne zadanie, jak należy przygotować swoją część konfliktu migracyjnego i cały czas to realizują - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Tomasz Piotrowski dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.
Gen. Tomasz Piotrowski
Gen. Tomasz PiotrowskiFoto: Sztab Generalny WP

Na 186 km granicy Polski z Białorusią zbudowana już jest bariera fizyczna, czyli pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Od czerwca na długości 202 km powstaje także bariera elektroniczna, system kamer i czujników ruchu, cała inwestycja na granicy z Białorusią ma zostać ukończona jesienią.

Gen. Tomasz Piotrowski mówił o bezpieczeństwie granicy z Białorusią, która w dalszym ciągu chroniona jest wspólnie przez Straż Graniczną i wojsko. Jak zaznaczył, cały czas widoczne są działania po stronie Białorusi, to m.in. zorganizowane grupy migrantów przemieszczające się wzdłuż granicy. Dodał, że w miarę postępów w budowie zapory elektronicznej, w ochronie granicy coraz większy udział będą miały Wojska Obrony Terytorialnej. - Sytuacja będzie się poprawiała z dalszym rozwojem technicznym bariery, która w tej chwili jest postawiona jako konstrukcja, jest sukcesywnie wyposażona w techniczne środki wsparcia jak kamery i czujniki. To będzie pozwalało na takie dostosowanie liczby żołnierzy realizujących zadania ze Strażą Graniczną, abyśmy wracali do swoich zadań, które są dużo bardziej rozbudowane niż dbanie o szczelność granicy - zauważył.

- Na początku mieliśmy setki czy tysiące prób naruszenia granicy. Białorusini, Rosjanie myśleli, że pójdzie to dużo łatwiej, że pod wpływem naciskiem innych krajów Polska ugnie się pod naciskiem naporu migracyjnego, co spowoduje poważną destabilizację, nie zakładali, że będziemy w tak zdecydowany sposób bronili granic, że zadbamy o szczelność strefy Schengen - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
21:13 PR24_mp3 2022_09_17-08-35-23.mp3 Gen. Tomasz Piotrowski o ochronie granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Czytaj także:

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, jest odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: gen. Tomasz Piotrowski

  Data emisji: 17.09.2022

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także