more_horiz

Bayraktary dla Wojska Polskiego. Płk Krzysztof Płatek: w ciągu miesiąca wejdą do służby

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 09:30
Tureckie drony Bayraktar trafiły do polskiej armii. Pierwsze zestawy dostarczono do bazy w Mirosławcu. - Drony wykazały swoją skuteczność podczas pierwszej fazy wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Agencji Uzbrojenia płk Krzysztof Płatek.
Pierwsze polskie bayraktary trafiły do Mirosławca
Pierwsze polskie bayraktary trafiły do MirosławcaFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przekazał zakontraktowane w Turcji drony bojowe Bayraktar TB2 żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. - Sześć dronów wraz ze stacjami kontroli, elementami wyposażenia logistycznego i szkoleniowego dostarczono w terminie niecałych 18 miesięcy od zawarcia umowy. To ogromny sukces. Szczególnie, że nasi żołnierze zostali już przeszkoleni w Turcji. W ciągu miesiąca drony wejdą do służby - tłumaczył płk Krzysztof Płatek. 

Drony Bayraktar TB2 mogą wypełniać zadania obserwacyjno-rozpoznawcze i bojowe. - Uzbrojone są w kierowane pociski produkcji tureckiej, naprowadzane laserowo, to precyzyjna broń. Drony wykazały swoją skuteczność podczas pierwszej fazy wojny na Ukrainie. Pojawiają się głosy, że zostały nieco zepchnięte do defensywy, ale wynika to z nasycenia pola walki obroną przeciwlotniczą. Drony Bayraktar są elementem całego systemu rażenia sił powietrznych. Należy im przydzielić odpowiednie zadania. Będą mogły je wypełniać niezależnie od warunków pola walki - tłumaczył rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Posłuchaj
21:45 PR24 2022_10_29-08-35-52.mp3 Płk Krzysztof Płatek o dronach Bayraktar (Cafe Armia)

 

Bezzałogowe drony Bayraktar TB2 trafiły do Mirosławca wraz z trzema mobilnymi stacjami kontroli, radarami z syntetyczną aperturą (SAR), symulatorami i pakietami części zamiennych. Dostawom sprzętu towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Przewidziano też przekazanie technologii niezbędnych do tego, by w Polsce naprawiać silniki, naziemne stacje kontroli oraz kamery.

Umowę, wartości blisko 270 mln dol., podpisano w maju 2021 r. podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, któremu towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak. Dostawy mają się zakończyć w 2024 r.

Bayraktary będą wyposażeniem 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. W ostatnich miesiącach w Turcji szkolili się pierwsi instruktorzy i użytkownicy systemu z 12. BBSP w Mirosławcu oraz z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. Pierwsza grupa pilotów, operatorów i personelu technicznego zakończyła szkolenie we wrześniu w tureckim centrum treningowym firmy produkującej system. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Cafe armia
Prowadzi: Angieszka Drążkiewicz
Gość: płk Krzysztof Płatek (rzecznik Agencji Uzbrojenia)
Data emisji: 29.10.2022
Godzina emisji: 08.35

PR24/jt/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także