more_horiz

"Każdy może znaleźć swoje miejsce w armii". Płk Mirosław Bryś o służbie wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 09:25
- Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest dedykowana dla wszystkich, natomiast w typowaniu na konkretne stanowiska wojskowe wchodzi w grę wiele czynników, takich jak predyspozycje, wykształcenie czy posiadane uprawnienia. Próbujemy wykorzystać umiejętności wszystkich osób - mówił w Polskim Radiu 24 płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej - napisano w projekcie rozporządzenia autorstwa MON.
W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej - napisano w projekcie rozporządzenia autorstwa MON.Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Wojsko wróciło do obowiązkowych szkoleń rezerwistów. Według planów Sztabu Generalnego w przyszłym roku w sumie zostanie przeszkolonych około 200 tysięcy rezerwistów. Pierwsze szkolenia powinny się rozpocząć w styczniu przyszłego roku. Mogą trwać od dwóch dni do miesiąca, w zależności od potrzeb poszczególnych jednostek.

Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Posłuchaj
21:54 PR24 2022_12_24-08-35-17.mp3 Płk Mirosław Bryś o szkoleniu rezerw, powołaniach i o ochotnikach w wojsku (Polskie Radio 24 / Cafe Armia)

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski - do 63 roku życia. Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe; krótkotrwałe - do 30 dni bez przerwy; długotrwałe - do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Cafe Armia

  Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

  Gość: płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji

  Data emisji: 24.12.2022

  Godzina emisji: 08.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także