more_horiz

Wiemy, kiedy do Polski trafią pierwsze apache'e. Wiceszef MON: to najlepsze śmigłowce w tej klasie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 10:53
Wicepremier Mariusz Błaszczak podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych uzyskał zapewnienie, że wojsko USA przekaże Polsce osiem śmigłowców Apache, jeszcze zanim zostanie sfinalizowana procedura zakupu tych maszyn przez naszą armię. - To bardzo dobra informacja - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech SkurkiewiczFoto: PR24/Robert Bartosewicz

- W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się szkolenie polskich pilotów na śmigłowcach Apache - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Kiedy do Polski trafią pierwsze apache?

W programie "Cafe Armia" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister powiedział, że pierwsze osiem maszyn trafi do naszego kraju - do 18 Dywizji Zmechanizowanej - ze Stanów Zjednoczonych na początku przyszłego roku. Wiceszef resortu obrony dodał, że apache będą współpracowały z czołgami Abrams, które wejdą w skład wyposażenia polskiego wojska.

MON chce zakupić 96 amerykańskich śmigłowców. - To najlepsze w swojej kategorii maszyny na świecie - podkreślił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

O tym, że Stany Zjednoczone udostępnią Polsce helikoptery bojowe Apache, poinformował wczoraj po wizycie w Pentagonie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę na to, że kwestia śmigłowców Apache jest "tylko" jedną z wielu spraw załatwionych przez ministra obrony i wicepremiera Mariusza Błaszczaka. - Lada moment - jeszcze w tym miesiącu - do Polski trafią pierwsze zestawy HIMARS spośród tych, które zamówiliśmy w 2019 roku. Całość partii - 20 zestawów - trafi do Polski do końca roku. Jeśli chodzi o obszar obronny, w relacjach polsko-amerykańskich dzieje się bardzo dużo - mówił wiceszef MON.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:23 [PR24]PR24 (mp3) 6 maj 2023 08_35_37_Skurkiewicz.mp3 Wojciech Skurkiewicz o współpracy militarnej z USA ("Cafe armia" / PR24)

* * *

Audycja: Cafe Armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 6.05.2023
Godzina emisji: 08.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także