more_horiz

Minister Błaszczak z USA dla Polskiego Radia: jeszcze w maju pierwsze HIMARS-y będą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 12:41
- Lockheed Martin to fabryka, która wyróżnia się wielką precyzją, to są nowe zakłady. Zostałem oprowadzony po fabryce, rozmawiałem z pracownikami. Wysoka precyzja, automatyzacja - to wszystko powoduje, że produkty są najwyższej jakości. To jest bardzo dobra informacja dla Polski. Jeszcze w maju pierwsze HIMARS-y będą w Polsce - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z korespondentem IAR w Waszyngtonie Markiem Wałkuskim.
Minister Błaszczak z USA dla PR24: jeszcze w maju do Polski trafią pierwsze wyrzutnie HIMARS
Minister Błaszczak z USA dla PR24: jeszcze w maju do Polski trafią pierwsze wyrzutnie HIMARSFoto: PAP/RITZAU SCANPIX

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmawiał z władzami koncernu Lockheed Martin o współprodukcji systemów artylerii rakietowej HIMARS w Polsce. Jak przekazał, usłyszał o gotowości koncernu do współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym i inwestycji w Polsce.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej zbudować gotowość do tego, żeby Wojsko Polskie dysponowało tą niezawodną bronią. W rękach Ukraińców jest ona bardzo ważna - powstrzymuje agresję rosyjską - powiedział szef MON dla Polskiego Radia.

Jak poinformował, obecnie trwają negocjacje dot. dostarczenia do Polski 500 wyrzutni HIMARS. - One zostaną osadzone na jelczach. Rozmawiałem na temat współpracy polskiego przemysłu zbrojeniowego z Lockheed Martin - mówił.

HIMARS-y dla Polski. Szef MON: to jest istotne, żeby odstraszyć agresora

- Podpiszę umowę z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA, dot. wzajemności w zakupach zbrojeniowych. To jest dobry fundament do tego, żeby jeszcze wzmocnić współprodukcję zbrojeniową - stwierdził.

Minister nadmienił, że regularnie rozmawia z Lloydem Austinem. - Zależy nam na realizacji kolejnych programów wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych. Do Polski trafią czołgi Abrams - to jest rezultat naszej współpracy - powiedział.

Posłuchaj
03:06 [PR24] PR24 (mp3) 5 maj 2023_05_05-12-36-11_for_media.mp3.mp3 Minister Błaszczak z USA dla Polskiego Radia: jeszcze w maju pierwsze HIMARS-y będą w Polsce

- Będziemy też rozmawiać z Lloydem Austinem o innej broni. To jest istotne, żeby odstraszyć agresora, żeby udowodnić Rosji, że nie opłaci się napaść na Polskę - tłumaczył.

Czytaj także:


Polskie Radio 24/IAR/Marek Wałkuski/pb

Zobacz także

Zobacz także