"W przypadku pań łatwiej osiągnąć wyższe stężenie alkoholu we krwi"
Około 23 mln Europejczyków jest uzależnionych od alkoholu. Wśród nich coraz więcej kobiet. – Ta sytuacja, póki co, nie dotyczy Polski, choć są bardzo niepokojące sygnały. Przemyślana działalność przemysłu alkoholowego prowadzi do tego, by zagospodarować tę część, dotąd niedostępną dla alkoholu. Piwa smakowe, alkohole lekkie, drinki i cała reszta robią swoje – mówił w audycji Rozmowy o Zdrowiu Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
2016-11-03, 07:48
Posłuchaj
Jak wskazywał gość, w placówkach lecznictwa uzależnień kobiety stanowią ok. 20 proc. pacjentów, ale ta proporcja ulega zmianie. – Jest coraz więcej pań które dostrzegają problem, albo piją więcej i częściej.
Zdaniem Brzózki zmianę widać szczególnie wśród młodzieży – dziewczyny piją obecnie tyle, co chłopcy. Jak mówił, winne temu mogą być na przykład zachęty w postaci reklam, ale także „chęć dorównania chłopcom, życia na pełnym gazie”. Stąd jednak prosta droga do uzależnienia, kobiety bowiem szybciej wpadają w nałóg. – To jest kwestia chemii i hormonów. Budowa różni się na tyle, że w przypadku pań dużo łatwiej osiągnąć wyższe stężenie alkoholu we krwi.
Krzysztof Brzózka O ile panowie mogą liczyć na panie, o tyle one są zostawiane same sobie z problemami.
Gość zaznaczył, że w kobiecych uzależnieniach przykre jest przede wszystkim to, że „nie mają wsparcia ze strony swoich partnerów”. – O ile panowie mogą liczyć na panie, o tyle one są zostawiane same sobie z problemami – tłumaczył.
W audycji poruszono także temat rozwoju osobistego - na czym polega idea uważności, czyli mindfulness. Gośćmi były Alexandra Frey i Autumn Totton, autorki książki „Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness”.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Henryk Szrubarz.
Rozmowy o Zdrowiu w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
___________________
Data emisji: 02.11.2016
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA