Czarnobyl w 30 lat po katastrofie

Do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W rozmowie z Pawłem Mielczarkiem, organizatorem wypraw do Czarnobyla, założycielem forum strefazero.org i Maćkiem Nabrdalikiem, fotografem nagrodzonym World Press Photo, członkiem prestiżowej amerykańskiej agencji VII, który Czarnobyl odwiedza od 2008 roku, o tym jak żyje się ludziom w miejscu katastrofy po 30 latach.

2016-04-25, 21:55

Czarnobyl w 30 lat po katastrofie
Elektrownia w Czarnobylu . Foto: flickr/Jacopo Werther

Posłuchaj

25.04.16 Maciek Nabrdalik: „Ludzie w Czarnobylu chodzą na grzyby, zbierają złom i próbują żyć jak wcześniej, przed katastrofa, tyle że to życie nie ma szansy powrócić do tego, co pamiętają (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Paweł Mielczarek i Maciej Nabrdalik, foto: PR24/PJ Paweł Mielczarek (L) i Maciej Nabrdalik (P), foto: PR24/PJ

Efektem podróży gościa W Poniedziałek u Rigamonti Maćka Nabrdalika do Czarnobyla jest książka fotograficzna „Homesick”. Opowiada w obrazach, co się dzieje teraz w Czarnobylu, kto tam mieszka i jak wygląda życie ludzi w strefie skażonej.

– W mojej książce przedstawimy kilka wątków – oprócz bardzo osobistego procesu poznawania Czarnobyla przeze mnie, prezentuję parę grup ludzi, którzy spotykają się prowadzeni tęsknotą za utraconym życiem i domem. Ci ludzie na przykład piją bimber, wierząc, że jest to ich lekarstwo na radiacje, choć chyba wiedzą, że jest to lekarstwo na sytuację, w której się znaleźli. Chodzą na grzyby, zbierają złom i próbują żyć jak wcześniej, tyle że to życie nie ma szansy powrócić do tego, co pamiętają  – mówił gość Polskiego Radia 24.

Paweł Mielczarek organizuje turystykę atomową i twierdzi, że doświadczenie wizyty w Czarnobylu pozwala bliżej poznać losy ludzi po katastrofie.    

– Temat elektrowni w Czarnobylu tkwił w mojej głowie od dzieciństwa. Chciałem zobaczyć to na własne oczy. Dotąd w strefie wykluczenia byłem ponad 70 razy. Zafascynowałem się historią tych ludzi po awarii. Myślę, że jest wielu ludzi, którzy chcą poznać losy mieszkańców Czarnobyla – mówił Paweł Mielczarek.

REKLAMA

Zdjęcia Maćka Nabrdalika można obejrzeć na stronie: www.nabrdalik.com

Audycję prowadziła Magdalena Rigamonti.

Polskie Radio 24/dds/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej