Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w polityce historycznej

1 marca po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia działającego po roku 1944. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 zastanawialiśmy się m.in. nad znaczeniem budowy polityki historycznej państwa.

2016-03-01, 10:27

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w polityce historycznej
Popiersie mjr Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" w Parku Jordana w Krakowie. Foto: wikipedia.org/Skabiczewski

Posłuchaj

01.03.16 dr Łukasz Michalski: „Takie święta jak Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” służą prawdzie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Łukasz Michalski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Bartosz Machalica, politolog i historyk z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator budowy pomnika na cześć „Żołnierzy Wyklętych” w Pile.

1 marca 1951 roku zostali zamordowani w Warszawie przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na cześć żołnierzy walczących z komunizmem z inicjatywy ustawodawczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Takie święta jak Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” służą prawdzie. Przez lat 40 odmówiono tym ludziom nie tylko czci i wiary, ale przede wszystkim pamięci. A był to pewien zespół oporu wobec komunizmu w momencie instalowania go w Polsce, który zaprzecza mitowi, że w naszym kraju nie było ruchu antykomunistycznego – powiedział dr Łukasz Michalski.

Od lewej: dr Łukasz Michalski i Bartosz Machalica; PR24/TB Od lewej: dr Łukasz Michalski i Bartosz Machalica; PR24/TB

– Żołnierze wyklęci to piękne postaci. To ludzie, których można zaproponować młodym ludziom jako wzory do naśladowania. Całe swoje życie poświęcili ojczyźnie i dali świadectwo swojej wiary – dodał ks. Jarosław Wąsowicz

REKLAMA

Bartosz Machalica zastanawiał się nad promocją w edukacji publicznej postawy żołnierzy wyklętych, stawiając tezę, że postawa kompromisu powinna również funkcjonować obok postawy walczącej.  

„Żołnierze Wyklęci” to nazwa budująca swego rodzaju mit. Żołnierzy wyklętych i działaczy Solidarności łączy idea, że walka jest celem samym w sobie, a kompromis uznaje się za zdradę. Stawianie tego wzorca jako jedynego jest problematyczne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Audycję prowadził Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej