more_horiz

Debata w PE o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 11:25
We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata o sytuacji w Polsce w związku z kryzysem konstytucyjnym w naszym kraju. Jakie znaczenie ma sesja w Europarlamencie? O tym w  Debacie Poranka mówili Janusz Rolicki („Fakt”), Agaton Koziński („Polska The Times”), dr Marek Migalski, politolog, b. europoseł i dr hab. Rafał Matyja („Nowa Konfederacja”, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie).
Audio
  • 13.09.16 24 Debata Poranka. Goście: Janusz Rolicki („Fakt”), Agaton Koziński („Polska The Times”), dr Marek Migalski, politolog, b. europoseł i dr hab. Rafał Matyja („Nowa Konfederacja”, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie).
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: flickr/United Nations Photo

To druga debata nt. Polski w Parlamencie Europejskiej. W pierwszej brała udział premier Beata Szydło. W dzisiejszej uczestniczył będzie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dla Agatona Kozińskiego poprzednia debata była sukcesem Polski, dla Janusza Rolickiego to sukces oparty na kłamstwie.

– Beata Szydło wypadła na tej sesji źle, bo później zarzucono jej kłamstwo (…) mówiła rzeczy nieprawdziwe i to zaważyło na odbiorze i widzeniu Polski. Nie może  tak być, że premier rządu mówi z tak podniesionym czołem rzeczy nieprawdziwe. Nie chcę, żeby Polska odnosiła takie sukcesy w przyszłości – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Rolicki.  

– Nie do końca jest to kłamstwo, ponieważ Beata Szydło argumentowała, że niepotrzebnie jest atakować Polskę, gdyż zaprosiliśmy Komisję Wenecką, by przyjrzała się sytuacji – kontrargumentował Agaton Koziński. – Dyskusyjną kwestią jest jednak to, w jaki sposób Polska wywiązuje się z opinii, które zaleciła Komisja Wenecka – dodał.

Jak podkreślał dr hab. Rafał Matyja, PiS na użytek wewnętrzny próbuje pokazać, że opinie Komisji Weneckiej i Parlamentu Europejskiego nie mają żadnego znaczenia i są atakiem na polskie władze, która działają legalnie.

– Ciekawsze będzie jednak to, jak PiS poradzi sobie z „zawodnikami wagi ciężkiej”, ponieważ tutaj mamy do czynienia z ciałami, które wyrażają, choć bardzo ważną, to tylko pewną opinię o Polsce – mówił gość Polskiego Radia 24.

Dr Marek Migalski wskazywał, że Jarosław Kaczyński trafnie rozpoznał zapisy traktatów unijnych i niemożność do podjęcia stanowczych działań przez organy unijne.

– Te ciała, jak Rada Europy i Unia Europejska niewiele mogą zrobić obecnemu rządowi. Nie mogą go obalić, obciąć funduszy strukturalnych i wyrzucić Polski z Rady Europy. To „bennyhillowanie” i lekceważenie członków Komisji Weneckiej i dzisiejszej debaty w Strasburgu z punktu widzenia racjonalności politycznej jest sensowne. Natomiast to, czego Jarosław Kaczyński już nie uwzględnia, to znaczenie tej debaty w budowaniu opinii o Polsce – mówił gość Debaty Poranka. 

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/dds/pj

___________________

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 09.15


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem