Debata Poranka: 40. rocznica powstania KOR
Z sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiego Radia 24 wynika, że 75 proc. Polaków nie wie, jakie wydarzenia doprowadziły do powstania Komitetu Obrony Robotników. Z okazji 40. rocznicy powstawania KOR – o jego początkach, działalności, a przede wszystkim jego znaczeniu w walce z ówczesnym systemem politycznym w Debacie Poranka rozmawiali działacze KOR: wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i Wojciech Onyszkiewicz.
2016-09-22, 17:00
Posłuchaj
Komitet Obrony Robotników – najprężniejsze ugrupowanie opozycyjne w PRL, które niosło pomoc osobom represjonowanym przez komunistyczny reżim powstało 40 lat temu i działało od września 1976 do września 1977. Wśród założycieli byli m.in. Jan Józef Lipski, Stanisław Barańczak, Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski.
– Bezpośrednią przyczyną powstania KOR były represje po demonstracjach i starciach w czerwcu 1976 roku, co było wynikiem podwyżek cen na żywność. Robotnicy w Radomiu, Ursusie i Płocku wyszli na ulice (…). Tych robotników bito i aresztowano (…). Nawet nie te starcia, ale te straszne represje systemu spowodowały, że grupy studenckie i intelektualno-inteligenckie zdecydowały się pomóc tym robotnikom – mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Borusewicz.
– Najważniejszym elementem diagnozy Jacka Kuronia w momencie, w którym zaczynaliśmy, było to, że władza musi napotykać zorganizowane społeczeństwo – wskazywał Wojciech Onyszkiewicz. – Moja aktywność była niezależna od aktywności warszawskiej. Aktywność gdańska, lubelska – to środowiska, które również włączyły się do pomocy, a potem działały w KOR – powiedział gość Polskiego Radia 24. – Na przykład Ruch Młodej Polski to było środowisko studenckie, na bazie którego rozpoczęliśmy akcje zbierania pieniędzy i protestacyjne – dodał.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Audycję prowadził Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/dds/pj
___________________
Data emisji: 22.09.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 09.15
Polecane
REKLAMA