Debata Poranka: Rozliczenia z komunizmem

Ponad połowa Polaków pytanych o to, czy osoby sprawujące w czasach PRL najwyższe funkcje w państwie powinni odpowiedzieć za swoją działalność przed sądem opowiedzieli, że tak lub raczej tak – wynika z sondażu TNS Polska dla Polskiego Radia 24. W Debacie Poranka historyk Piotr Dmitrowicz i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna") komentowali wyniki badania.

2016-12-15, 10:51

Debata Poranka: Rozliczenia z komunizmem
Grób Bolesława Bieruta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Postać pierwszego prezydenta powojennej Polski budzi wiele kontrowersji, o czym świadczyć mogą pojawiające się na jego grobie napisy. Foto: Stefan Maszewski/REPORTER

Posłuchaj

15.12.16 Debata Poranka: Rozliczenia z komunizmem. Goście: historyk Piotr Dmitrowicz i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna")
+
Dodaj do playlisty

Na zadane pytanie, 21 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie lub raczej nie, a 23 proc., że trudno powiedzieć.

– Osoby z najwyższego aparatu władzy – z PZPR i nie tylko – już dwadzieścia parę lat temu powinny mieć zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wszyscy, którzy popełnili przestępstwa w aparacie władzy i w służbach różnego rodzaju, powinni ponieść za to odpowiedzialność – powiedział Piotr Dmitrowicz.

W sondażu TNS Polska dla Polskiego Radia 24 zapytano również, czy funkcjonariusze PRL-owskiego aparatu represji powinni zostać pozbawieni przywilejów emerytalnych i rentowych. Prawie połowa ankietowanych odpowiedziała, że zdecydowanie tak lub raczej tak, jedna czwarta, że raczej nie lub zdecydowanie nie, a w 26 proc., że trudno powiedzieć. Jak zwracał uwagę Adam Ostolski, każdy, kto popełnił jakieś przestępstwa albo krzywdził opozycjonistów, powinien być za to rozliczany.

– To pytanie łączy dwie rzeczy: pracę w służbie bezpieczeństwa lub milicji obywatelskiej ze zwalczaniem opozycji. Kontekst, w którym zadaje się to pytanie, dotyczy oczywiście ustawy dotyczącej emerytur mundurowych. Gdyby zapytać, czy ktoś, kto przepracował jeden dzień w milicji obywatelskiej, a dwadzieścia parę lat w II RP, powinien mieć obniżoną emeryturę, odpowiedzi byłyby inne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Piotr Dmitrowicz zauważył, że Polacy w sondażu byli pytani o tych, którzy pracowali w służbach i represjonowali opozycję. Adam Ostolski podkreślał natomiast, że ustawa dot. emerytur mundurowych wprowadza odpowiedzialność zbiorową, więc gdyby w sondażu zapytać o nią, to prawdopodobnie większość odpowiedziałaby że nie.


Od lewej: Adam Ostolski i Piotr Dmitrowicz; foto: PR24/MR Od lewej: Adam Ostolski i Piotr Dmitrowicz; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 09.15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej