Debata Poranka: Polska w Hanowerze - silne więzy gospodarcze z Niemcami

Kanclerz Angela Merkel i Beata Szydło zainaugurowały działalność polskiego stanowiska na targach Hannover Messe. Polska jest krajem partnerskim tegorocznej wystawy przemysłowo-technologicznej w Niemczech. O współpracy Polski i Niemiec rozmawiali w Debacie Poranka prof. Andrzej Zybertowicz (Biuro Bezpieczeństwa Narodowego), prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).

2017-04-25, 09:43

Debata Poranka: Polska w Hanowerze - silne więzy gospodarcze z Niemcami

Posłuchaj

25.04.2017 Debata Poranka: Polska w Hanowerze. Goście: prof. Andrzej Zybertowicz (Biuro Bezpieczeństwa Narodowego), prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).
+
Dodaj do playlisty

Premier Beata Szydło powiedziała, że targi Hannover Messe przyczynią się do zacieśnienia współpracy polsko-niemieckiej. Szefowa rządu podkreśliła, że przywiązuje dużą wagę do modernizacji gospodarki. Dodała, że w programie jej rządu wielkie znaczenie ma połączenie gospodarki z nowoczesnymi badaniami naukowymi, technologiami i cyfryzacją. "To jest nasza przyszłość" - podkreśliła Beata Szydło.

Angela Merkel powiedziała natomiast, że dzisiejszy dzień jest bardzo dobry dla współpracy polsko-niemieckiej. Dodała, że duża liczba polsko-niemieckich projektów, pokazanych na targach, pozwala mieć nadzieję, iż współpraca gospodarcza będzie kontynuowana z udziałem uniwersytetów z obu państw.

Targi potrwają do 28 kwietnia. Organizatorzy szacują, że w ubiegłym roku odwiedziło je około 200 tysięcy osób, w tym 70 tysięcy gości z zagranicy. W tym roku w Hanowerze prezentuje się około 200 polskich firm. Do inwestycji na swoim terenie zachęcają także województwa czy specjalne strefy ekonomiczne.

Prof. Wawrzyk mówił, że wydarzenie pokazuje, iż „nie jesteśmy w takiej izolacji politycznej, jak się niektórym wydawało”. Dodał, że jest to również symbol polityki rządu Beaty Szydło. – Po trzecie, to pokazuje, że nasze relacje z Niemcami, mimo tego, co się stało przy wyborze Tuska, są lepsze niż można było przypuszczać – podkreślił. W jego ocenie, z Niemcami trzeba się porozumiewać, „bo jakby nie patrzeć, są największym krajem w UE”.

REKLAMA

Zdaniem prof. Zybertowicza, w całej sprawie kluczowe nie jest to, co mówi się publicznie, ale ustalenia poufne. – Jeśli nie dowiemy się, co ustalono w kuluarach, nie dowiemy się, jaka jest skuteczność tej polityki – zaznaczył.

Prof. Kazimierz Kik przekonywał, że to to pierwszy efekt sukcesu premier, „w kontekście 27:1”. Wyjaśniał, że Angela Merkel, jako przywódczyni w Unii musi dbać o jej harmonię. – To podanie ręki jest próbą jej przywrócenia – mówił. Gość ocenił, że to mistrzowskie posunięcie dwóch pań, a ponadto stawia w dobrym świetle w europejskiej gospodarce gospodarkę polską.

W rozmowie także o sondażach poparcia dla partii politycznych, przesłuchaniu Donalda Tuska i sytuacji służb specjalnych oraz wyborach we Francji.  

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu2 4 - wszystkie audycje

___________________

REKLAMA

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 8:11


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej