more_horiz

Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:59
Gośćmi Debaty Poranka byli Mariusz Gierej z „mPolska24.pl” i Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”. Publicyści w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o kwestii roszczeń reparacyjnych, wysuwanych przez Warszawę w stosunku do Berlina. O zasadnośći polskich roszczeń wobec Niemiec mówił w PR24 także historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • 4.10.17 Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych
  • 04.10.2017 Czy Polska wystąpi o reparacje wojenne od Niemiec? Komentarz historyka Piotra Dmitrowicza
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r.
Na zdjęciu: domy getta warszawskiego, systematycznie palone przez Waffen SS i Wermacht, podczas powstania w 1943 r. Foto: EAST NEWS/LASKI DIFFUSION

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział, że w najbliższym czasie prace dotyczące reparacji wojennych zostaną przeniesione na poziom sejmowy. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” podkreślił jednocześnie, że większość parlamentarna musi rozważyć, czy skuteczniejsze będzie powołanie komisji nadzwyczajnej, jak w Grecji, czy też zespołu. – Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – podsumował były premier.

Jak oceniał na naszej antenie Jacek Liziniewicz, sejmowa komisja mogłaby być problematyczna ze względu na to, że potencjalnie nie wszyscy jej członkowie dbaliby o interes Polski. – Mamy dużo polityków opozycji, którzy wydają się być zainteresowani bardziej obroną niemieckiego niż polskiego interesu – komentował publicysta. – Po stronie PO i Nowoczesnej brakuje chłodnego spojrzenia na kwestię reparacji. Nikt tam nie jest w stanie prosto stwierdzić, że Polska nie otrzymała reparacji i ta sprawa mogłaby być narzędziem politycznym. Zauważmy, że gdy mówimy o reparacjach, zaczyna się wskazywać na to, kto był poszkodowanym w wojnie, a kto był napastnikiem – dodawał gość PR24.

Mariusz Gierej z kolei zauważył, że reparacje mogą być kartą przetargową dla Warszawy na arenie międzynarodowej. – To narzędzie, które komplikuje życie Angeli Merkel, w kwestii krytykowania Polski w Europie – mówił komentator, zaznaczając przy tym, że wysuwając tego typu roszczenia, należy być bardzo dobrze przygotowanym, posiadać m.in. precyzyjne wyliczenia dotyczące strat – tak, by nie narażać się na zlekceważenie sprawy przez drugą stronę.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji: 8.05

Zobacz także

Zobacz także