Debata Poranka o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia

- W każdym systemie ochrony zdrowia jest miejsce na prywatną praktykę lekarską, ale nie może ona pełnić funkcji podstawowych. Jej nadmierny rozrost powoduje, że prywatne przychodnie obsługują problemy relatywnie proste, które nie grożą komplikacjami medycznymi i na których można zarobić, a pacjenci z trudnymi problemami odsyłani są do publicznej ochrony zdrowia, co generuje jeszcze wyższe koszty po stronie publicznej – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach służby zdrowia mówił także Marcin Makowski z Do Rzeczy.

2018-01-08, 09:49

Debata Poranka o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Flickr/proimos/CC

Posłuchaj

8.01.17 Adam Ostolski i Marcin Makowski o problemach w służbie zdrowia.
+
Dodaj do playlisty

Brakiem porozumienia zakończyło się piątkowe spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami. Zdaniem ministra, rezydenci nie chcieli rozmawiać o innych propozycjach niż pieniądze. W opinii lekarzy, przedstawiciele rządu przyszli na spotkanie nieprzygotowani. W opinii polityków opozycji, minister zdrowia powinien zrezygnować z pełnionej przez siebie funkcji, ponieważ – jak twierdzą – nie radzi sobie na swoim stanowisku.

Jak podkreślił Adam Ostolski, w Polsce na ochronę zdrowia wydaje się za mało, a nakłady należą do najniższych w krajach rozwiniętych, co „nie może nie odbijać się na funkcjonowaniu tego systemu”.

- Drugim dużym problemem są braki kadrowe. Dzięki protestowi rezydentów, widać skalę braków kadrowych wśród lekarzy, ale taki sam problem dotyczy także pielęgniarek. Należy więc tak przeorganizować pracę w ochronie zdrowia, by ludzie bardziej się do niej garnęli – zaznaczył Ostolski.

Zdaniem Marcina Makowskiego, problem służby zdrowia polega na tym, że nie jest ona działalnością dochodową. - Tam, gdzie działa prywatna opieka zdrowotna i wykonuje się tylko zyskowne zabiegi za cenę wolnorynkową, da się na niej zarabiać. Jednak tam, gdzie ma służyć ludziom, których na to nie stać - nie będzie dochodowa – tłumaczył.

REKLAMA

Jego zdaniem minister Radziwiłł nie spotyka się z „żadną nową sytuacją”. - Żaden inny minister nagle by wszystkiego nie zmienił jak za dotknięciem magicznej różdżki. Zmiana na stanowisku premiera raczej żadnej rewolucji nie wywoła - podsumował.

Protestujący lekarze rezydenci domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych. Od listopada prowadzą akcję wypowiadania klauzuli opt-out, czyli dobrowolnej zgody lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 8.01.17

REKLAMA

Godzina emisji: 8:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej