X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory 2019. Komu sprzyja wyższa frekwencja?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:03
- Cechą charakterystyczną tych wyborów jest coraz słabsza polaryzacja. Kończy się to, co nakręcało politykę, wojna polsko-polska. W tych kategoriach obecna kampania jest najnudniejszą i najsłabszą, bo najmniej spolaryzowaną. Konia z rzędem temu, kto potrafi wymienić jaki jest jej motyw przewodni - mówił Agaton Koziński (Polska The Times). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Łukasz Warzecha (Do Rzeczy/PR24) i Piotr Gursztyn (TVP). 
Audio
Sejm RP
Sejm RPFoto: Shutterstock.com/Fotokon

Im wyższa frekwencja, tym lepszy wynik Prawa i Sprawiedliwości – wynika z wewnętrznych symulacji partii rządzącej, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". W jednym z wariantów PiS może liczyć nawet na 53 proc. poparcia.   W symulacji wzięto pod uwagę frekwencję na poziomie 53, 57 i 59 proc. Okazało się, że w każdym z badanych przypadków PiS wygrywa, mając odpowiednio: 45, 48 i 53 proc. poparcia. Z każdego wariantu wyszło też, że do Sejmu wejdą cztery ugrupowania: PiS, KO, Lewica i PSL. Progu nie udało się przekroczyć Konfederacji. Dziennikarze "DGP" przeliczyli też wyniki na mandaty. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na od 238 do nawet 278 mandatów. Co ważne, ten ostatni wariant to większość pozwalająca na odrzucanie prezydenckiego weta.

Polaryzacja


Twitter Jarosław Kaczyński Koszalin 1 1200.jpg
Wysokie poparcie dla PiS, cztery partie w Sejmie. Nowy sondaż

Zdanie Agatona Kozińskiego mogło dojść do zmęczenia, "zużycia materiału". - Politycy uznali, że doszli do ściany, wszystkie słowa zostały już powiedziane, a otwieranie nowych tematów jest zbyt ryzykowne. Opozycja zaryzykowała z LGBT i poległa z kretesem. Ewentualnie opozycja policzyła, że polaryzacja sprzyja PiS. Im większa mobilizacja, tym PiS bardziej wygrywa co pokazały eurowybory. Być może opozycja gra na depolaryzację, obniżenie oczekiwań, by głosowały żelazne elektoraty - zwrócił uwagę publicysta.  - Lewica rośnie dlatego, że PO nie weszła w ostrą polaryzację. Gdyby weszła, to przegrałaby wybory, ale nie pozwoliłaby rosnąć "maluchom". Obecnie pozwala im rosnąć swoim kosztem. PO mocno zaryzykowała  - dodał.

Niezdecydowani wyborcy

Piotr Gursztyn zwrócił uwagę, że jeszcze do niedawna przyjmowało się, że im więcej ludzi pójdzie do wyborów, tym gorzej dla PiS. - PiS miał mieć pułap, którego nie przebije.  Tak było podczas wyborów w 2007 roku. PiS przełamał swój problem, ściąga największa liczbę niezdecydowanych wyborców. Zarówno jako partia władzy i ugrupowanie, które dokonało pewnej rewolucji w polityce -powiedział. Podkreślił przy tym, że liderzy PiS apelują o frekwencję. - Ugrupowania drugie i trzecie, Lewica chyba się pozbierała, dochodzą do możliwości swoich aktywów - zauważył.  

Spór na lewicy

Natomiast Łukasz Warzecha podkreślił, że poza Konfederacją, mamy spór pomiędzy partiami lewicowymi. - Jakby jedna lewicowa partia się podzieliła. Istnieją licytacje na radykalizm obyczajowy, ale różnice są niewielkie. Osie polaryzacji pozanikały, od najsilniejszego gracza zależy czy one się pojawią.  Dostrzegam ewidentną chęć po stronie PIS, żeby wybudować i utrwalić oś Polska liberalna-Polska solidarna. To powraca, ale nie chwyta. Uzupełnione jest o walkę z postkomunizmem - powiedział publicysta. Jego zdaniem cała opozycja poza Konfederacją gra na wygaszenie emocji i uśpienie elektoratu PiS. - Ewidentnie jest tak, że im niższa frekwencja tym gorzej dla PiS. Im większa polaryzacja, tym dla PiS lepiej - podsumował.

Więcej w nagraniu.

Debatę Poranka prowadził Stanisław Janecki.

Data emisji: 3.10

Godzina emisji: 8.41

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Maciej Onasz: PiS z szansą na samodzielną większość

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 11:29
- Sondaże różnią się, mamy kilka obrazów, z których można wyciągnąć pewne wnioski: PiS na chwilę obecną ma raczej zapewnioną samodzielną większość, kilka mandatów ponad 231. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Zjednoczonej Prawicy udało się uzyskać większość kwalifikowaną - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Maciej Onasz (Uniwersytet Łódzki). 
rozwiń zwiń