"Oczekiwania społeczne i gospodarcze są większe". Publicyści o łagodzeniu obostrzeń

- Bez względu na to, czy szczyt zachorowań mamy za sobą czy przed sobą, psychologia społeczna i doświadczenie podpowiadają, że dalej utrzymać się restrykcji nie da - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. W "Debacie Poranka" udział wzięli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń ("Polish Market").

2020-04-20, 10:20

"Oczekiwania społeczne i gospodarcze są większe". Publicyści o łagodzeniu obostrzeń

Posłuchaj

Publicyści o łagodzeniu obostrzeń i odmrażaniu gospodarki (Debata Poranka)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Waldemar Kraska 1200.jpg
Wiceminister zdrowia o łagodzeniu obostrzeń: to nie będzie otwieranie drzwi, a tylko uchylenie

Dr Sebastian Gajewski wskazywał w Polskim Radiu 24, że decyzje o łagodzeniu wszelkich obostrzeń powinny być podejmowanie na podstawie wiedzy: nie tylko tej medycznej i ekonomicznej, ale i z zakresu psychologii społecznej. 

- Decyzje rządu ws. łagodzenia obostrzeń są niezwykle ostrożne. Poluzowano dwa ograniczenia. Jest to dobry kierunek. Oczekiwania społeczne i gospodarcze są większe, ale może to spowodować wzrost ilości zakażonych - mówił.

Według Macieja Kożuszka powinniśmy się spodziewać, że nawet już w najbliższych dniach będziemy mieli więcej dążeń do poluzowania obowiązujących obostrzeń. - Z punktu widzenia walki z pandemią, jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż jeszcze miesiąc temu - powiedział.

- Widzimy, że rozwój geometryczny choroby nie przebiegał w krajach, w których podjęto stanowcze kroki, choroba nie rozwinęła się na olbrzymią skalę - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

korona odkarzanie 1200 pap.jpg
Od dziś nowe zasady bezpieczeństwa dot. koronawirusa. Sprawdź, co się zmieniło

"Odmrożenie gospodarki zbyt wcześniej byłoby błędem"

Maciej Kożuszek zwracał uwagę na to, że "trochę nauczyliśmy się żyć w czasie epidemii, stosować zabezpieczenia, wychodzić z domu zachowując środki ostrożności". - Być może możemy pozwolić sobie na zajęcie się teraz gospodarką - powiedział.

- Kryzys gospodarczy to nie tylko mniejsze zarobki, ale również ogromne bezrobocie, którego możemy się spodziewać, a co za tym idzie: stres, problemy psychiczne i zdrowotne - wymieniał.

Z kolei Jerzy Mosoń podkreślał, że w niedzielę mieliśmy szczyt zachorowań od początku epidemii w Polsce. - To oznacza, że cały czas średnia rośnie i jeżeli odmrozimy gospodarkę zbyt wcześnie, to grozi nam to, co stało się np. we Francji - ostrzegał.

- Niektóre państwa jeszcze bardziej zaostrzają restrykcje, jak np. Japonia, która wprowadziła stan wyjątkowy. Inne łagodzą, a jeszcze inne obrały zupełnie inną drogę jak Szwecja, gdzie jest już ponad 1500 przypadków śmiertelnych - wskazywał.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jerzy Mosoń ("Polish Market"), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego)

Data emisji: 20.04.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 08.35

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej