"Wyrok TSUE jest kuriozalny". Łukasz Jankowski o sporze wokół sądownictwa
- Trwa spór pomiędzy tym, czy możemy jako obywatele mieć wpływ na to, kto sądzi i wydaje wyroki w Polsce, czy jesteśmy tego prawa całkowicie pozbawieni, bo wybór i kreacja sędziów będą w całości należały do korporacji - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet). W debacie udział wzięli także Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja")
2021-07-16, 10:20
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.
Powiązany Artykuł

"Przedmiot rosnącego w swojej temperaturze sporu". Prof. Konarski o reformie sądownictwa
Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy Polska powinna respektować decyzję TSUE.
"Zwykli ludzie nic na tym nie zyskali"
Marcin Piasecki przyznał, że z niepokojem patrzy na reformę wymiaru sprawiedliwości, która jego zdaniem jest nieudana. - Ci, którzy potrzebują jej najbardziej, zwykli ludzie szukający sprawiedliwości w sądach, nic na tym nie zyskali, a nawet przeciwnie, ich sytuacja się pogorszyła - ocenił.
"Ta reforma ewidentnie nie wyszła"
Jarema Piekutowski dodał, że diagnoza, która postawiło PiS ws. sądownictwa, była co do zasady słuszna. - Faktycznie mamy do czynienia z sytuacją, w której uprawnienia korporacji prawniczych w Polsce praktycznie obezwładniały państwo (…) Jednak ostatnia reforma podporządkowuje władzę sądowniczą w dużej mierze władzy wykonawczej - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Wiceminister Maciej Małecki: Trybunał Sprawiedliwości UE piętnuje Polskę
- Reforma sądownictwa była niefortunna, nie przyniosła dobrych efektów, zarówno jeśli chodzi o sądownictwo powszechne, o to jak długo trwają sprawy, ale i o Trybunał Konstytucyjny. Ta reforma ewidentnie nie wyszła (…) Jeżeli za wyrokiem TSUE będą szły sankcje związane z funduszami unijnymi, efekt dla Polski może być opłakany - dodał publicysta.
"Poszerzenie kompetencji UE bez mandatu demokratycznego"
Zdaniem Łukasza Jankowskiego wyrok TSUE "jest kuriozalny". - Traktaty nie dają mocy urzędnikom unijnym do decydowania, jak wygląda prawo i jak ma być rozwiązana kwestia wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich. Ewidentnie mamy do czynienia z poszerzeniem kompetencji przez ciało UE bez mandatu demokratycznego. To nie ma nic wspólnego z prawem - zaznaczył.
- Pytanie, czy to będzie Rzeczpospolita korporacyjno-oligarchiczna, jak było wcześniej, czy demokratyczna, gdzie obywatel będzie miał wpływ na trzecią władzę, sądowniczą - podkreślał gość audycji.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
- Müller: organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich UE
- "Konsekwencje mogą być poważne". Publicyści o sporze między TSUE i Trybunałem Konstytucyjnym
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Debata Poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Goście: Marcin Piasecki, Jarema Piekutowski, Łukasz Jankowski
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 8.35
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA