"Rząd chce pokazać, że wciąż dysponuje siłą sprawczą". Krulikowski o głosowaniu nad ustawą medialną
- Moment wprowadzenia nowelizacji ustawy medialnej mówi o jednym - rząd, w momencie, kiedy zmaga się z kryzysem w koalicji rządzącej, chce pokazać, że dysponuje siłą, nawet bez Jarosława Gowina - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Paweł Krulikowski. Gośćmi audycji byli także publicyści Jacek Łęski i Miłosz Lodowski.
2021-08-13, 09:50
Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Nowe przepisy uniemożliwiają przyznanie koncesji podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wielu komentatorów i polityków opozycji uważa, że nowela jest wymierzona w interesy stacji TVN należącej do amerykańskiego koncernu. Do kontrowersji wokół ustawy medialnej odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 politolog Paweł Krulikowski oraz publicyści Jacek Łęski (TVP) i Miłosz Lodowski.
- Biorąc pod uwagę jedynie aspekt polityczny, moment wprowadzenia nowelizacji ustawy medialnej mówi o jednym - rząd chce pokazać, że ma sprawczość, chce zademonstrować siłę - skomentował Paweł Krulikowski.
Podkreślił, że w obecnym kontekście "działania faktycznie wyglądają tak, jakby były wymierzone tylko w jedną stację". - Wydaje mi się, że teraz nie ma innego wyjścia, jak przyznać koncesję stacji TVN, a nowe przepisy uwzględnić przy następnym rozdaniu koncesji - stwierdził politolog.
Posłuchaj
Jacek Łęski, odnosząc się do argumentów zarówno opozycji, jak i mediów, ocenił, że "mamy do czynienia z hipokryzją". - To nie jest walka o wolne, obiektywne, niezależne media, tylko wojna interesów politycznych - powiedział.
REKLAMA
Zwrócił także uwagę, że "żaden podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie posiada w krajach europejskich więcej niż 49 proc. żadnego medium, takiego jak telewizja". - To nie jest przypadek, to świadoma strategia związana z ochroną własnych interesów narodowych - podkreślił.
- Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Joanna Lichocka: nie jest wymierzona w żadnego nadawcę
- Premier odniósł się do ustawy medialnej. Podał przykład jednego kraju
W ocenie Miłosza Lodowskiego "rozmaite korporacje międzynarodowe mają w Polsce eldorado". - Należy zbudować równowagę rynkową dla małych i średnich przedsiębiorstw, które najczęściej są w rękach polskich. Na razie nawet Polski Ład, mimo pewnych szczytnych założeń, tego nie uwzględnia - zaznaczył.
Więcej w nagraniu
REKLAMA
* * *
Audycja: Debata Poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Paweł Krulikowski, Jacek Łęski, Miłosz Lodowski
Data emisji: 13.08.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.40
kp
Polecane
REKLAMA