Sebastian Gajewski o strajku medyków: pomimo zmian od kilku lat przedstawiają swoją sytuację w ten sam sposób
- Środowiska medyczne permanentnie przedstawiają w przestrzeni publicznej ten sam obraz: bardzo źle zarabiają i pracują w bardzo złych warunkach. Tak było kilkanaście lat temu. Ta rzeczywistość, w szczególności płacowa, jest zupełnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
2021-09-13, 11:36
W ubiegłym tygodniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" obyło się kilkuminutowe spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zawodów medycznych.
Demonstrujący przestawili osiem postulatów, które dotyczą m.in. podwyżek, wzrostu wycen i urlopów zdrowotnych. Piątkowe rozmowy nie przyniosły wypracowania kompromisu. Komitet zapowiedział ponadto, że manifestacje będą kontynuowane.
Powiązany Artykuł
Napieralski: lekarze dostali dodatki za walkę z COVID-19. Dziś mają swoje oczekiwania
- Pozostaje pytanie, czy obie stron chcą i potrzebują kompromisu. To jest banalne, by powiedzieć, że ten protest jest polityczny, bo każdy taki jest - ocenił Maciej Kożuszek.
Z kolei dr Sebastian Gajewski zaznaczył, że w tym protestach nie dostrzega "elementu antypisowskiego". - Demonstracje środowisk medycznych pojawiają się za rządów każdej ekipy - przypomniał.
REKLAMA
- Specyfika takich protestów jest taka, że mogą być dwa podejścia. Jedno jest takie, że 'chcemy dla swojej grupy zawodowej ugrać jakieś sprawiedliwe wg nas roszczenia', a druga jest taka, że 'chcemy wywrzeć presję na władzy, z której rządami się nie zgadzamy' - zauważył publicysta "Gazety Polskiej".
Jak podkreślił, osoby zaangażowane w protest medyków nie ograniczają się tylko do swoich postulatów zawodowych. - To czynnik, który będzie utrudniał dojście do porozumienia - prognozował Kożuszek.
- Mamy do czynienia z techniką negocjacyjną: żądamy więcej, by spotkać się gdzieś w połowie drogi - stwierdził Jerzy Mosoń.
Posłuchaj
- Dzisiejsza sytuacja związana z protestem medyków jest spowodowana wieloma czynnikami, pierwszym z nich jest demoralizacja systemu poprzez dodatki covidowe - posumował gość audycji.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadził: Mirosław Skowron
Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), dr Sebastian Gajewski, (Centrum im. Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska")
REKLAMA
Data emisji: 13.09.2021
Godzina: 08.36
kmp
Polecane
REKLAMA