"Ciąg działań sprzecznych z kulturą demokratyczną, naruszającą suwerenność". Sakiewicz o stanowisku KE

- Reforma sądownictwa jest przeprowadzana tak, jak w większości krajów, co sami eurodeputowani często podkreślają, tylko uważają, że my nie mamy do tego prawa - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej"). Gośćmi audycji byli także Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna") i Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).

2021-09-16, 09:59

"Ciąg działań sprzecznych z kulturą demokratyczną, naruszającą suwerenność". Sakiewicz o stanowisku KE
Tomasz Sakiewicz. Foto: PR24/TB

Powiązany Artykuł

Bogdan Rzońca 1200.JPG
Bogdan Rzońca: pisanie rezolucji ma zastąpić opozycji program, którego nie posiada

W PE w Strasburgu odbyła się debata dot. wolności mediów i praworządności w Polsce. Wiceszefowa KE Viera Jourova przekonywała, że KE ma obawy co do strategii "repolonizacji'" mediów w Polsce. - Media w Polsce są wolne i nie ma żadnego problemu z wolnością słowa - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska (PiS). Wiceszefowa KE Viera Jourova podczas debaty w PE poinformowała, że jeśli projekt ustawy medialnej w Polsce zostanie ostatecznie przyjęty, Komisja Europejska oceni zgodność nowych przepisów z prawem UE, w szczególności z prawem dot. swobody przedsiębiorczości.

Marek Wróbel na antenie Polskiego Radia 24, odnosząc się do rezolucji ws. mediów, zauważył, że "te kwestie należy rozpatrywać w formie takiej przepychanki psychologii i walki politycznej". - Rezolucje nie mają twardej mocy. Parlament europejski często wydaje rezolucje, które idą w poprzek polityki Komisji Europejskiej - wskazał.

Posłuchaj

Marek Wróbel: wewnątrz organów europejskich również odbywa się gra pozorów (Polskie Radio 24/Debata Poranka) 23:08
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał, "wewnątrz organów europejskich również odbywa się gra i walka, często też gra pozorów". - Pamiętajmy, że mamy jeszcze parlamenty krajowe, mamy kampanie wyborcze, na przykład niemiecką w tej chwili, która jest chyba najbardziej gorącym tematem - zaznaczył.

Grzegorz Osiecki odniósł się z kolei do żądań KE wysuwanych pod adresem polskiego premiera i ministra sprawiedliwości. - Cały czas odbywa się wojna nerwów pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem - zaznaczył. - Oficjalnie takie postulaty się nie pojawiają, natomiast na pewno są sygnalizowane - podkreślił.

REKLAMA

- Z punktu widzenia sporów, które istnieją na linii Komisja-kraje członkowskie, bo mamy taki spór centrum-peryferia, to nam przypadła rola, niestety na skutek starań rządu i różnych innych wydarzeń, tego, że stajemy się takim przypadkiem precedensowym - wskazał. - Czyli takim, że Komisji czy TSUE łatwo udowadniać, że to oni akurat mają rację i powiększać swoje kompetencje - dodał

Tomasz Sakiewicz dodał też, że "mamy cały ciąg działań zupełnie nielegalnych, sprzecznych z jakąkolwiek kulturą demokratyczną, naruszającą suwerenność krajów, które są po prostu agresją". - Taką zwykłą agresją, tylko nie przy pomocy wojska, ale środków finansowych i politycznych nieprzewidzianych w żadnych traktatach - podkreślił. 

Jak dodał, reforma sądownictwa "jest przeprowadzana tak, jak w większości krajów, co sami eurodeputowani często podkreślają, tylko uważają, że my nie mamy do tego prawa".

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzi: Stanisław Janecki

Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").

REKLAMA

Data emisji: 16.09.2021

Godzina: 08.35

PAP/ jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej