"Wart rozważenia jest model włoski". Żółciak o zachętach do szczepień
- Naszym głównym problemem jest to, że ten, kto miał się dobrowolnie zaszczepić, ten już dawno to zrobił. Teraz stoimy przed ścianą, co zrobić dalej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także publicysta Mariusz Gierej i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
2021-11-05, 09:23
Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polskiego Radia 24 podał najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Ostatniej doby odnotowano ich 15,9 tys. Ze względu na wzrost hospitalizacji prace wznawiają kolejne szpitale tymczasowe. Najwięcej pacjentów covidowych to osoby, które się nie zaszczepiły.
Powiązany Artykuł
![1200 niedzielski free.jpg](http://static.prsa.pl/images/20a4e6c3-18c2-4b57-881a-e6be0177471e.jpg)
Nowy rekord zakażeń. Adam Niedzielski: dzisiejszy wynik to 15 900 przypadków koronawirusa
Publicyści dyskutowali na temat możliwej strategii, którą należałoby przyjąć, by zachęcać do szczepień przeciw COVID-19.
Posłuchaj
Tomasz Żółciak proponował rozwiązanie obowiązujące we Włoszech. - Wart rozważenia jest model włoski, w którym przyjęto założenie, że skoro jest dobra, sprawdzona i skuteczna szczepionka, a dostęp do niej jest niezakłócony, to ci, którzy nie chcą się szczepić, mają się regularnie testować na własny koszt - powiedział.
- We Francji i Włoszech wprowadzono pewnego rodzaju "motywację" do szczepień - podkreślił Mariusz Gierej, mając na myśli konieczność okazania certyfikatu szczepienia przy wejściu np. do restauracji. - Udaje się tam bardzo mocno zwiększyć liczbę osób zaszczepionych - zauważył. Przypomniał, że w pandemii chodzi głównie o zabezpieczenie systemu służby zdrowia i szpitali przed paraliżem.
REKLAMA
Czytaj także:
- Obowiązek szczepień dla pracowników w USA. Alternatywą regularne testy
- "Liczba zakażeń jest większa, niż można było zakładać". Prof. Boroń-Kaczmarska o wzroście zachorowań
- "Można go zażyć we własnym domu". Doustny lek przeciw COVID-19 dopuszczony do użytku
Jerzy Mosoń pytał o to, co jest ważniejsze dla zahamowania wzrostu liczby zakażeń. - Pytanie, czy chcemy zahamować pandemię, czy zwiększyć liczbę szczepień - podkreślił. Przypomniał o leku przeciwko COVID-19, który został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Odniósł się także do wprowadzania obowiązku szczepień i ocenił, że "jakiekolwiek zmuszanie do szczepienia jest nadużyciem".
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Debata Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Goście: Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Mariusz Gierej (publicysta), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 08.35
st
REKLAMA
Polecane
REKLAMA