more_horiz

Europejscy liderzy w Kijowie. Borowski: Ukraina nigdy nie pójdzie na ustępstwa wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 09:45
- Takie wizyty zobowiązują do deklaracji, z których później trudno się wycofać. Usłyszeliśmy, że Ukraina nigdy nie pójdzie na ustępstwa wobec Rosji i to jest bardzo ważna deklaracja - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 szef Klubu "Gazety Polskiej" w Warszawie Adam Borowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Wojciech Pokora z "Kuriera Lubelskiego" oraz Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis złożyli wizytę na Ukrainie. Odwiedzili między innymi przedmieścia Kijowa (miasto Irpień), gdzie Rosjanie dokonywali bestialskich zbrodni na cywilach. 

"Ukraina nie pójdzie na ustępstwa"

W opinii Adama Borowskiego "cieszę się, że oni w końcu tam pojechali, ponieważ tego typu wizyty zobowiązują i zmuszają do deklaracji, z których później trudno będzie się wycofać".

- Usłyszeliśmy, że Ukraina nigdy nie pójdzie na ustępstwa wobec Rosji i to jest bardzo ważna deklaracja. Mamy nadzieję już więcej nie usłyszeć, że "Rosja ma zachować twarz" - zaznaczył szef Klubu Gazety Polskiej w Warszawie. 

Wojciech Pokora zgodził się z przedmówcą i przyznał, że ma nadzieję, że tam jednak "zakulisowo" nie doszło do "próby wymuszania kompromisów z Rosją".

- Ważne jest to, że europejscy liderzy tam pojechali, ważne jest też to, że my byliśmy tam jako pierwsi i wspieramy Ukrainę odpowiedzialnie od samego początku, dobrze, że dołączają do nas przedstawiciele bogatszych krajów w Europie, które mają zdecydowanie mocniejszy głos w Unii Europejskiej - wskazał publicysta "Kuriera Lubelskieo".

Wymiar symboliczny wizyty

Z kolei zdaniem Bogumiła Łozińskiego "wizyta niewątpliwie miała wymiar symboliczny i dobrze, że oni w końcu tam pojechali, ale nie jestem pewny czy skutki wizyty będą tak pozytywne".

- Po pierwsze ze względu na drugą turę wyborów we Francji. Macron najwięcej tam naobiecywał, podczas gdy pozostali byli dość powściągliwi, być może to wynika z tego, że prezydent Francji ma taki charakter, że dużo mówi. Oni między innymi zaproponowali Ukrainie, że będą popierać jej aspiracje wejścia do Unii Europejskiej, ale na normalnej ścieżce kandydowania, nie przyspieszonej - zwrócił uwagę publicysta "Gościa Niedzielnego".

Jak skonkludował w dalszej części rozmowy wątek prezydenta Francji Adam Borowski, "Emmanuel Macron nie zdradził czy zadzwonił do Władimira Putina przed wizytą, ale mam jednak nadzieję, że teraz nie dzwonił". 

Piątek jest 114. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Posłuchaj
21:37 debpora.mp3 Publicyści o wizycie Scholza, Macrona, Draghiego i Iohannisa na Ukrainie (Debata poranka/Polskie Radio 24) 

Czytaj więcej:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

AudycjaDebata poranka

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski"), Adam Borowski (warszawski Klub "Gazety Polskiej"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 8.35

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także