"Perspektywa Scholza zmieniła się". Niemieckie media komentują wizytę w Kijowie

2022-06-17, 01:11

"Perspektywa Scholza zmieniła się". Niemieckie media komentują wizytę w Kijowie
W ocenie niemieckich mediów, perspektywa Olafa Scholza na wojnę na Ukrainie zmieniła się po wizycie w Kijowie i Irpeniu. Foto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

"Po długim okresie powściągliwości Scholz, Macron i Draghi udali się do Kijowa z podniesioną przyłbicą" - pisze niemiecki portal RND komentując wizytę przywódców państw Zachodu w Kijowie. "Berliner Zeitung" zwraca z kolei uwagę, że na wspólnej konferencji prasowej przywódców z Wołodymyrem Zełenskim Scholz "wydawał się wręcz empatyczny jak na siebie".

W czwartek w Kijowie przywódcy Włoch, Niemiec, Francji i Rumunii spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy państw Zachodu zadeklarowali poparcie dla aspiracji Ukrainy w zakresie akcesji do Unii Europejskiej.

Zmiana perspektywy Scholza, "sygnał dla Putina"

Niemieckie media podkreślają w komentarzach do wizyty, że perspektywa szefa niemieckiego rządu zmieniła się, gdy zobaczył okrucieństwa wojny na własne oczy. "Nadal obowiązuje zasada, że podróże kształcą. Dotyczy to również przywódców państw. Scholz był poruszony tym, co wojska rosyjskie zrobiły na kijowskim przedmieściu, w Irpieniu. W zasadzie wiedział o tym już wcześniej. Jednak zobaczenie tych okrucieństw na miejscu zmienia perspektywę" - pisze portal RND.

"Po długim okresie powściągliwości Scholz, Macron i Draghi udali się do Kijowa z podniesioną przyłbicą. (...) Tak więc ta podróż była również sygnałem dla Putina: »nie boimy się ciebie i odwiedzamy naszych przyjaciół na Ukrainie nawet w czasie wojny«" - ocenia portal.

"Ogłoszenie dostaw broni nie zapobiegło błędom"

"Berliner Zeitung" zwraca z kolei uwagę, że na wspólnej konferencji prasowej przywódców z Wołodymyrem Zełenskim "Scholz wydawał się wręcz empatyczny jak na siebie". "W Urzędzie Kanclerskim w Berlinie jest się daleko od wojny. Pod tym względem podróż na Ukrainę była prawdopodobnie pełnym sukcesem - zarówno dla kraju ogarniętego wojną, jak i dla poglądów samego kanclerza" - dodaje.

"Czasami polityka potrzebuje symboli, bo ludzie potrzebują obrazów. A czasami obrazy na miejscu mogą pomóc ludziom takim jak Scholz uświadomić sobie, że samo ogłoszenie (dostaw) ciężkiej broni nie zapobiegło krwawym błędom tej wojny" - czytamy zaś w komentarzu na portalu stacji ARD.

Posłuchaj

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia i status kandydata do Unii Europejskiej. Szefowie państwa mówili o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej