more_horiz

Pokojowa Nagroda Nobla dla Polaków za pomoc Ukraińcom? Publicyści PR24 komentują

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 09:30
- Propozycja przyznania Polakom Pokojowej Nagrody Nobla za ich pomoc Ukraińcom miło łechce - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji". Gośćmi audycji byli też: Jacek Gądek z gazety.pl oraz Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność".

Goście PR24 rozmawiali między innymi o przyznaniu Polakom Pokojowej Nagrody Nobla za ich pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną w ich kraju. Do Polski przybyły już ponad 4 miliony osób, co jest dużą liczbą w stosunku do 38-milionowej populacji.

Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" zauważył, że to słuszna inicjatywa, nasze zaangażowanie widzą zagraniczni dziennikarze. - To byłby bardzo dobry sygnał dla świata i też informacja, bo poza Europę pewnie inni niewiele wiedzą o tym, jak bardzo Polacy zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, mówię też o inicjatywach oddalonych - podkreślił publicysta.

"To Ukraińcy są bohaterami"

Już w marcu korespondent dziennika "Daily Telegraph" Matthew Day pisał, że "Polacy, udzielając niezwykłej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, pokazują, że ludzkość ma też zdolność do czynienia dobra i nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie tego niż przyznanie Polsce Pokojowej Nagrody Nobla".

Czytaj także:

Jacek Gądek z gazety.pl dodał, że nie powinniśmy tak od razu "wystawiać piersi do orderu", bo to owszem, Polki i Polacy wykonują gigantyczną pracę, żeby pomagać Ukraińcom, zwłaszcza kobietom i dzieciom, ale to Ukraińcy są bohaterami, w tym ukraińscy żołnierze, obrona cywilna i ukraińskie przywództwo. - To na Ukraińców powinniśmy wskazywać, jako na bohaterów dzisiejszych czasów - mówił.

"Pomoc ruchem oddolnym"

Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji" dodał, że propozycja przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Polakom "miło łechce", ale najlepiej byłoby, by propozycja padła od kogoś spoza Polski. Gdyby np. do owej nagrody zgłosili nas sami Ukraińcy, to "byłoby super", ale tego, jak zauważył, wymagać nie możemy.

- Gdyby chcieć cokolwiek podkreślać, to trzeba mówić o tym, że pomoc Ukraińcom była ruchem oddolnym, a urzędy i samorządy dopiero do tego dołączały, sprawdzając, w jaki sposób można pomóc, co jest oczywiście bardzo naturalne i zgodne z zasadą pomocniczości - powiedział Stefan Sękowski.

Posłuchaj
20:57 _PR24_AAC 2022_06_24-08-37-26.mp3 Pokojowa Nagroda Nobla dla Polaków za ich pomoc Ukraińcom? Publicyści "Debaty Poranka" komentują

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja"), Jacek Gądek (gazeta.pl) i Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 24.06.2022

Godzina: 08:37

Zobacz także

Zobacz także