more_horiz

Publicyści o ukraińskiej kontrofensywie i podejściu Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 09:17
- Właściwie od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przebijają się takie głosy ze strony Zachodu, że być może należy pozwolić wyjść Putinowi z tej wojny z twarzą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi audycji byli także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, trwa już 201 dni. W ostatnich dniach Ukraina odzyskała ponad 3000 kilometrów kwadratowych zajętego przez Rosjan terytorium - ogłosił w niedzielę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Długo oczekiwana kontrofensywa koncentruje się na południu i wschodzie kraju, walki trwają m.in. wokół kluczowych miast Kupiańsk i Izium.

"Wyjście Rosji z twarzą"

Na antenie Polskiego Radia 24 do ukraińskiej kontrofensywy i stosunku Zachodu do niej odnieśli się goście Debaty Poranka. Zapytany o to, czy Zachód będzie chciał pomóc "wyjść Rosji z twarzą" z tego konfliktu, Jerzy Mosoń wskazał, że "jest to bardzo dobre pytanie, ponieważ właściwie od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przebijają się takie głosy ze strony Zachodu, że być może należy pozwolić wyjść Putinowi z tej wojny z twarzą". - Być może należy rozmawiać na trochę innych warunkach bo to przecież mocarstwo, bo przecież mają gaz i węgiel - przywołał.

Jak podkreślił, "prezydenci Francji i Niemiec mogą obawiać się, że Rosja przyparta do muru zacznie terroryzować cały świat i być może znów sięgnie po groźby bronią jądrową". - Nie wiemy do czego zdolny jest Putin - dodał.

Stosunek Zachodu

Prof. Sebastian Gajewski odnosząc się do stosunku Zachodu, a właściwie do Francji i Niemiec, powiedział, że "są to dwa duże kraje, które od początku wojny uważają, że Ukraina w ogóle nie wygra tej wojny".

- Ukraina nie jest do tego zdolna, Rosja jest mocarstwem nuklearnym, wiadomo, że mocarstwa nuklearne nie przegrywają wojen, bo to się wiążę ze zbyt dużym zagrożeniem. Ukraina jest natomiast państwem słabym i to na pewno się skończy ukraińską przegraną - mówił odnosząc się do przekonań Francji i Niemiec.

W audycji uczestniczył także publicysta Miłosz Lodowski.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:51 8.35 debata.mp3 Publicyści o ukraińskiej kontrofensywie i podejściu Zachodu (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Debata poranka

Prowadzi: Mirosław Skowron

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta  

Data emisji: 12.09.2022 

Godzina emisji: 08.35

jb

Zobacz także

Zobacz także