more_horiz

MON zbroi armię. Agaton Koziński: wzmocni to naszą pozycję jako sojusznika militarnego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 10:10
- Czołgi, wyrzutnie rakiet i cały sprzęt, który teraz kupujemy, czy od Amerykanów, czy od Koreańczyków, jeśli nie będą potrzebne w starciu z Rosją, to będą to szeroko rozumiane gwarancje bezpieczeństwa, jakich Polska może udzielać skuteczniej w porównaniu z innymi państwami. To [dozbrojenie armii - przyp. red.] może stać się naszym atutem i mocnym asem w rękawie we wszelkiego rodzaju dyskusjach międzynarodowych - mówił w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński (publicysta). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowy ramowe na dostawy sprzętu wojskowego Korei Południowej. Minister zapowiedział, że pierwsze południowokoreańskie czołgi K-2 trafią do Polski jeszcze w tym roku. 

Komentując zakupy polskiego MON Jakub Pacan przyznał, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ "Rosja ma takie metody, że jeżeli gdzieś przegrywa, to nie jest tak, że się wycofuje i daje spokój, tylko przygotowuje się do nowego uderzenia".  

- W polskiej specyfice stare powiedzenie mówi: licz na najlepsze, spodziewaj się najgorszego, w tym sensie musimy się zbroić. Nie wiadomo, czy Rosja zagraża nam fizycznie, ale nie możemy tego wykluczyć. Doświadczenie historyczne, właściwie od momentu, kiedy istnieje państwo moskiewskie, pokazuje, że z tamtej strony czyha na nas zagrożenie. Wystarczy połączyć te kropki, żeby dostrzec logikę zbrojenia - stwierdził Agaton Koziński.   

W ocenie publicysty wojna na Ukrainie przynosi "radykalne zmiany" dla Polski. - Szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa nagle urastają do rangi pierwszorzędnego tematu - zauważył. 

Z kolei Tomasz Sakiewicz powiedział: "Mamy dwie drogi budowy swojej siły. Nie możemy zaniedbywać żadnej z nich".   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2022_07_28-08-37-08.mp3 Publicyści o dostawach sprzętu wojskowego z Korei Południowej ("24 pytania - Rozmowa poranka")

***

AudycjaDebata poranka

Prowadził: Stanisław Janecki 

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński (publicysta), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 08.37

kmp

Zobacz także

Zobacz także