Olaf Scholz chce rozszerzenia UE i odejścia od prawa weta. Rogacin: to nie czas na takie propozycje
- To propozycje powiedziane zbyt wcześnie. To nie jest dobry czas, żeby o tym dyskutować - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rogacin ("Polska Metropolia Warszawska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja").
2022-08-31, 09:21
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, mówiąc podczas wystąpienia na Uniwersytecie Karola w Pradze o kwestii przyjęcia w przyszłości Ukrainy, Mołdawii i Gruzji do Unii Europejskiej, stwierdził, że miałoby się to wiązać z odejściem od zasady jednomyślności w sprawach polityki fiskalnej i zagranicznej UE.
Rola Niemiec
Dr Sebastian Gajewski zwrócił uwagę na rolę Niemiec w Europie i poddał w wątpliwość, czy te cały czas mają prawo na przedstawianie takich propozycji. - Tego typu przemówienia wygłaszają zazwyczaj liderzy, którzy mają aspiracje do tego, żeby prowadzić europejską wspólnotę. Pozostaje pytanie, czy obecny stan rzeczy powoduje, że Niemcy mają tytuł do tego, żeby myśleć o sobie w takich kategoriach - powiedział.
- To wszystko, co wydarzyło się po ataku na Ukrainę, pokazuje, że nie jest tak do końca. Nie chodzi tylko o reakcję Niemiec na inwazję. Chodzi o to, czy państwo, którego główne założenie dot. wschodniej Europy zostało brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość, ma tytuł do tego, żeby być liderem - ocenił.
Zdaniem Stefana Sękowskiego przedstawianie tych propozycji przez Olafa Scholza spowoduje, że stracą one na wartości. - Kontekst polityczny tego wystąpienia jest taki, że kanclerz Scholz ma spore problemy w swoim kraju. Jego partia ma kilkanaście procent poparcia w sondażach. Niewykluczone, że jest to pewna próba pokazania się na scenie krajowej - powiedział.
REKLAMA
- Bez względu na słuszność jego propozycji, to wypowiedzenie ich przez kanclerza Scholza jest dla nich pocałunkiem śmierci. Nie jest dobrym adwokatem tego typu rozwiązań - dodał.
Wojciech Rogacin także uważa, że wystąpienie kanclerza Niemiec było obliczone na rzecz polityki wewnętrznej Niemiec i obecna sytuacja nie jest właściwym czasem na takie pomysły. - To propozycje powiedziane zbyt wcześnie. To nie jest dobry czas, żeby o tym dyskutować. Mamy wojnę na Ukrainie, mamy niestabilną sytuację na Wschodzie i nie ma teraz mowy o przyłączeniu tych krajów do UE - zaznaczył.
- Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu
- KE postąpiła nieuczciwie wobec Polski ws. KPO? Ten sondaż nie pozostawia złudzeń
- Scholz chce powrotu do interesów z Rosją? Kuźmiuk: zablokujemy te pomysły, Niemcy straciły pozycję lidera
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: Debata poranka
REKLAMA
Prowadzi: Eliza Olczyk
Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego); Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja"); Wojciech Rogacin, ("Polska Metropolia Warszawska")
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 08.35
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA