more_horiz

Nominacja Andrija Melnyka na wiceszefa ukraińskiego MSZ. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:49
Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Berlinie, został mianowany nowym ukraińskim wiceministrem spraw zagranicznych. Nominacja jest kontrowersyjna z punktu widzenia Polski, ponieważ dyplomata wygłaszał kontrowersyjne opinie na temat rzezi wołyńskiej, Stepana Bandery i historii relacji polsko-ukraińskich.

W Polskim Radiu 24 na temat tej nominacji rozmawiali publicyści Jakub Pacan, Michał Piękoś i Marek Wróbel. W dyskusji zwrócono uwagę na to, że nominacja jest kontrowersyjna, ale przede wszystkim z naszego - polskiego - punktu widzenia. Nie jesteśmy obeznani z polityką wewnętrzną Ukrainy, z tym, jakie działają tam ugrupowania polityczne, jak wyglądają spory polityczne.

Publicyści zauważyli, że nominacja Andrija Melnyka mogła być przede wszystkim "prztyczkiem w nos" Ukrainy wobec Niemiec, nie wobec Polski. Warto przypomnieć, że Melnyk, będąc ambasadorem w Berlinie, bardzo ostro krytykował tamtejsze władze na początku wojny Rosji z Ukrainą. W ocenie gości audycji nominacja ta jednak może być problemem w relacjach polsko-ukraińskich.

W "Debacie poranka" poruszono także temat wojny na Ukrainie oraz sytuacji politycznej w Polsce.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:18 [PR24]PR24 (mp3) 22 listopad 2022 08_35_16_Debata.mp3 Publicyści o nominacji Andrija Melnyka na wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy ("Debata poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Jakub Pacan (Tygodnik "Solidarność"), Michał Piękoś (redaktor naczelny "Trybuny"), Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej)
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także