more_horiz

Polska wzmacnia siły zbrojne. Mosoń: mając takich sąsiadów od wschodu i zachodu, musimy się zbroić

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:02
- Przez lata pokutowało przekonanie, że nie grozi nam wielki konflikt zbrojny, tym bardziej światowy, i nie warto inwestować w armię, przodowały w tym środowiska lewicowe czy liberalne (…) mówiące, że o armii można zapomnieć, ponieważ jesteśmy w NATO i gdyby cokolwiek się działo, to sojusznicy nas obronią. Jak jest z tymi sojusznikami, lepiej nie sprawdzać, lepiej jest mieć własną silną armię - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (fundacja FIBRE), który dyskutował z Michałem Piękosiem ("Trybuna") i Markiem Wróblem (Fundacja Republikańska).
K9 Thunder waży 47 ton, uzbrojeniem jest produkowane przez Huyndai działo 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którego zasięg to - zależnie od amunicji - od 30 do ponad 50 km. Wóz jest napędzany silnikiem o mocy 735 kWh (1000 KM) produkowanym na niemieckiej licencji. Poza Republiką Korei K9 wybrały Australia, Egipt, Estonia, Finlandia, Indie, Norw
K9 Thunder waży 47 ton, uzbrojeniem jest produkowane przez Huyndai działo 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którego zasięg to - zależnie od amunicji - od 30 do ponad 50 km. Wóz jest napędzany silnikiem o mocy 735 kWh (1000 KM) produkowanym na niemieckiej licencji. Poza Republiką Korei K9 wybrały Australia, Egipt, Estonia, Finlandia, Indie, NorwFoto: MON / twitter

W porcie w Gdyni w poniedziałek wieczorem rozpoczął się rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Dotychczas zawarte kontrakty przewidują dostawy 189 czołgów i 212 armatohaubic na podwoziu gąsienicowym. Wartość kontraktu z firmą Hyundai Rotem na czołgi K2 wyniosła 3,37 mld netto; za armatohaubice od grupy Hanwha Defense Polska ma zapłacić 2,4 mld dol. netto.

Jerzy Mosoń komentował zakupy broni przez Polskę. - Od lat podkreślam, że Polska musi się zbroić, mając takich sąsiadów od wschodu i zachodu. Dostawy mają miejsce dość szybko, gdybyśmy zamówili broń w Stanach Zjednoczonych, która jest być może lepiej sprawdzona w działaniu czy zaawansowana, to prawdopodobnie czekalibyśmy lata na pierwsze dostawy - stwierdził.

Michał Piękoś zaznaczył, że zakup uzbrojenia przez Polskę jest niezbędny. - Nie mamy wyjścia, jesteśmy w takiej, a nie innej sytuacji geopolitycznej, że jest zgoda, poza pewnymi szczegółami, pomiędzy ugrupowaniami politycznymi w Polsce, że zbroić się trzeba. Miarą sukcesu nie będzie to, ile kupimy sprzętu z Zachodu, ale przeniesienie do Polski linii produkcyjnych i licencji, które umożliwią nam jego dalszą sprzedaż - dodał.

Marek Wróbel ocenił, że kontrakt z Koreą jest sukcesem dla obu stron. - Przemysł koreański jest bardzo sprawny, rekordowy czas dostawy coś o tym mówi. Armatohuabice, które przypłynęły do Polski, są wyposażone w polski system zrządzania walką (…). Co więcej, Koreańczycy są gotowi transferować technologię. Polski przemysł ma ostatnio pewne sukcesy, ale ma też ograniczone możliwości produkcyjne. Te zakłady trzeba rozbudowywać i to w oparciu o najnowsze technologie - stwierdził publicysta.

Posłuchaj
21:16 PR24 2022_12_06-08-36-39.mp3 Publicyści o zakupie uzbrojenia dla polskiej armii (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

Uzasadniając zakupy południowokoreańskiego sprzętu, MON wskazywało na bliskie terminy pierwszych dostaw systemów, które mają wypełnić lukę po uzbrojeniu przekazanym Ukrainie, a także na niezawodność i sprawny serwis. Koreańskie armatohaubice mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki są rozlokowane na wschód od Wisły. Resort zapowiedział też udział krajowego przemysłu w produkcji południowokoreańskich konstrukcji w wersjach dla polskiego wojska.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jerzy Mosoń, Michał Piękoś, Marek Wróbel

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 8.36

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także