more_horiz

Dostawa uzbrojenia z Korei do Polski. Terlecki: kluczowe było to, by zamówienia realizować od razu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 08:47
- Dla nas kwestią kluczową było nie tylko to, żeby odpowiednią ilość broni zamówić, ale też odpowiednią ilość broni móc mieć zaraz - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS. Jak dodał, opozycja krytykuje zakupy czołgów i armatohaubic w Korei o "opozycja wszystko krytykuje".

Dziś w gdyńskim terminalu kontenerowym uroczyście przekazane zostanie uzbrojenie z Korei Południowej. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zostaną odebrane pierwsze czołgi K2 oraz armatohaubice K9. W Polskim Radiu 24 mówił o tym wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

"Opozycja wszystko krytykuje"

Gość PR24 odniósł się do opozycyjnej krytyki zakupu koreańskiego sprzętu wojskowego. Jak stwierdził, "opozycja wszystko krytykuje" - to że Polska kupuje nieodpowiednią broń, że kupuje jej za mało, że kupuje jej za dużo. - W każdym przypadku będziemy mieli do czynienia z krytyką - stwierdził Ryszard Terlecki.

- Natomiast dla nas kwestią kluczową było nie tylko to, żeby odpowiednią ilość broni zamówić, ale też odpowiednią ilość broni móc mieć zaraz. To nie są tylko zamówienia, które będą realizowane w przyszłym roku i w następnych latach - bo tak jest z wieloma zakupami, których teraz dokonujemy - ale które będą możliwe do zrealizowania natychmiast prawie - wyjaśnił wicemarszałek Sejmu.

Terlecki: chcieliśmy, żeby nowa broń szybko trafiła do naszej armii

- I to jest właśnie taki kontrakt, że kupujemy czołgi, które już można nabyć i można je przywieźć do Polski i mogą stać się częścią wyposażenia naszej armii - dodał.

Pierwsze 10 czołgów południowokoreańskiej produkcji, które już przybyły do Polski, trafi do jednostki w Morągu, która wchodzi w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei pierwsze 24 armatohaubice K9 zostaną przetransportowane do puku w Węgorzewie, który także przynależy do pomorskiej dywizji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:36 PR24 2022_12_06-07-36-03_Terlecki.mp3 Ryszard Terlecki: chodzi nie tylko o to, żeby kupić odpowiednią ilość broni, ale też o to, żeby odpowiednia ilość broni trafiła do Polski od razu ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Ryszard Terlecki (szef klubu PiS)
Data emisji: 06.12.2022
Godzina emisji: 07.35


IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także