more_horiz

Nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 09:46
- Obóz premiera postawił mocno na kartę "zdobyliśmy środki z KPO" (...), z drugiej strony jest elektorat obozu rządzącego, w którym w 90 proc. zapanowało mocne oburzenie po informacjach, że "ustąpiono" Brukseli - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". O niezgodności wokół projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym mówili też publicyści Agaton Koziński i Paweł Krulikowski.

Trwa dyskusja wokół Krajowego Planu Odbudowy oraz nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęcie nowych przepisów jest jednym z warunków, czyli kamieni milowych potrzebnych do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został skonsultowany z Komisją Europejską i według zapewnień ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka ma spełniać unijne wymogi.

Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że projekt jest niekonstytucyjny. Już wewnątrz obozu rządowego głosy w tej sprawie są podzielone. 

Obóz premiera postawił mocno na kartę "zdobyliśmy środki z KPO" (...), z drugiej strony jest elektorat obozu rządzącego, w którym w 90 proc. zapanowało mocne oburzenie po informacjach, że "ustąpiono" Brukseli - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".

Projekt nowelizacji ustawy o SN. Założenia

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN.

Propozycja nowelizacji ustawy o SN przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Wątpliwości prezydenta

Prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje dotyczące projektu noweli ustawy o SN. Jak oświadczył jednak wcześniej, nie współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował też o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne.

Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
18:32 PR24 2022_12_22-08-39-22.mp3 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") Agaton Koziński (publicysta), Paweł Krulikowski (publicysta) o zamieszaniu wokół nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ("Debata poranka") 

Czytaj także:

***

Audycja: Debata poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") Agaton Koziński (publicysta), Paweł Krulikowski (publicysta)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 08.35

PR24/asp/kor

Zobacz także

Zobacz także