more_horiz

Opozycja przeciwna zmianom w Kodeksie wyborczym? Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 09:25
W czwartek 22 grudnia grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Najważniejsze zmiany to nowe obwody w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. W "Debacie poranka" publicyści komentowali polityczny spór wokół propozycji zmian. 

Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy krytycznie odnieśli się do projektu zmian w Kodeksie wyborczym, który złożyło Prawo i Sprawiedliwość. "Mogą sprzyjać manipulacjom" - ocenił poseł KO Robert Kropiwnicki. Zdaniem szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego proponowane przepisy "gmatwają procedurę wyborczą".

"Reakcja opozycji na proponowane zmiany Kodeksu wyborczego pokazuje, jak mało wspólnego ich działania mają z demokracją i konstytucją" - ocenia rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jego zdaniem przedstawione przez PiS rozwiązanie jest "proobywatelskie" i przyczyni się do zwiększenia frekwencji.

Posłuchaj

22:51 PR24 2022_12_27-08-37-07.mp3 Publicyści o propozycji zmian w ordynacji wyborczej (Polskie Radio 24 / Debata Poranka)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Miłosz Lodowski (publicysta), Dariusz Grzędziński ("Wprost"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 8.36

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także