Muzyczny mainstream zdobywa serca młodych ludzi

W magazynie „Interakcje” prof. Urszula Jarecka i dr Michał Lutostański rozmawiali o badaniach dotyczących muzyki i zwrotu młodych w kierunku muzycznego mainstreamu. Socjolodzy zastanawiali się w Polskim Radiu 24 m.in. skąd taka potrzeba bycia typowym, a nie indywidualnym i czy chodzi o potrzebę akceptacji.

2016-03-10, 22:05

Muzyczny mainstream zdobywa serca młodych ludzi
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

10.03.16 Dr Michał Lutostański: „Cały czas istnieją nisze subkulturowe, ale nie są tak doniosłe, jak w latach 80. (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Badania dotyczące odchodzenia młodych ludzi od konkretnych gatunków muzyki na rzecz mainstreamu przeprowadził Uniwersytet SWPS. Dr Michał Lutostański z Uniwersytetu SWPS wyjaśnił, skąd wziął się pomysł na przeprowadzenie badania.

– Kiedyś każdy nastolatek chciał być gwiazdą rocka, a obecnie youtuberem. Chciałem zbadać, czy subkultury młodzieżowe mają teraz w Polsce rację bytu i jakiej muzyki słuchają nastolatkowie. Młodzież słucha głównie pop, muzyki popularnej i rocka. Do łask wraca disco polo. Natomiast cały czas istnieją nisze subkulturowe, ale nie są tak doniosłe, jak w latach 80., gdy każdy miał w klasie punka lub metala – wyjaśniał ekspert.

Prof. Urszula Jarecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dodała, że osobowości muzyczne wciąż istnieją i przeżywają co jakiś czas swój renesans.

– Chciałabym zwrócić uwagę na fale popularności różnych grup. Starzeją się jedni fani i przychodzą nowi. Jednak każda kolejna fala nie ma związku z poprzednią. Inna sprawa, że idol nawet jak nie żyje, to wciąż pozostaje idolem. Bycie w subkulturze muzycznej było wielką atrakcją i posiadanie idola było określeniem tożsamości – powiedziała gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Z gośćmi rozmawiała Agnieszka Furtak-Bilnik.

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej