Po co się narażać?
Nie milkną jeszcze echa wyprawy ratunkowej polskich himalaistów na Nanga Parbat. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz szli na szczyt i próbowali z niego zejść, bo wierzyli w swoje marzenia, oddali się tez życiowej pasji. Wielu pytało wtedy po co się narażać i gdzie w tym wszystkim jest rozsądek? O strachu, odwadze i realizacji swoich celów mówili w audycji Interakcje: Katarzyna Kucewicz, psycholog i Paweł Kubalski z Polskiego Klubu Górskiego.
2018-02-18, 09:01
Posłuchaj
W sytuacji, gdy himalaista nie wraca cały i zdrowy do domu, pole do dyskusji mają ci, którzy powątpiewają w sens takich przedsięwzięć. – Nikt z nas jadąc w góry, na wspinaczkę nie zakłada, że będzie to dla niego nadmierne ryzyko. Alpiniści nie są ludźmi, którym do życia potrzebny jest wysoki poziom adrenaliny. Każdy wspinając się na jakiś wysoki szczyt, zakłada, że bezpiecznie niego zejdzie – tłumaczył Paweł Kubalski i dodał, że całą sztuką alpinizmu jest umiejętność podjęcia decyzji o wycofaniu się w porę.
Nie tylko himalaiści narażają się jednak w trakcie swoich pasji. Ryzyko towarzyszy wielu konkurencjom sportowym, które można podziwiać chociażby podczas olimpiady zimowej. Konkurencje, którym towarzyszy duża prędkość, wysokość czy akrobacje też mogą skłaniać do zadania pytania: po co tak ryzykować.
Zdaniem wielu psychologów, każdy rodzaj ekstremalnego sportu jest podświadomym dążeniem do śmierci. W opinii Katarzyny Kucewicz to bardzo kontrowersyjna teoria i bliższa jest jej ta, mówiąca o różnych temperamentach i osobowościach ludzi. - Zawsze znajdą się wśród nas tacy, których pasja będzie zahaczać o coś niebezpiecznego. Ważna jest kwestia wolności wyboru zainteresowań, które stają się w końcu częścią naszego życia – podkreśliła psycholog.
Gospodarzem audycji była Agnieszka Furtak-Bilnik.
REKLAMA
Interakcje w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/km
____________________
Data emisji: 17.02.18
Godzina emisji: 22.20
REKLAMA