Zimna wojna w Arktyce

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oraz szefowie dyplomacji siedmiu państw wchodzących w skład Rady Arktycznej podpisali w Fairbanks na Alasce tzw. porozumienie arktyczne, które pośrednio odwołuje się do Paryskiego Paktu Klimatycznego. Tymczasem na defiladzie w Moskwie Rosjanie po raz pierwszy zaprezentowali oddziały arktyczne. Wielu ekspertów uważa, że Moskwa zdobyła w tej materii ogromna przewagę nad Zachodem. O arktycznym wyścigu zbrojeń mówił w audycji Świat w Południe prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

2017-05-12, 14:04

Zimna wojna w Arktyce
EPA/SERGEI ILNITSKY. Foto: flickr/Polar Cruises

Posłuchaj

12.05.2017 prof. Krzysztof Kubiak: Rosjanie odtwarzają infrastrukturę wojskową, którą porzucono po zimnej wojnie
+
Dodaj do playlisty

Na Alasce od środy obradują ministrowie państw Rady Arktycznej, wciąż trwają dyplomatyczne zabiegi o pozyskanie jak największych obszarów, na których można będzie eksploatować cenne złoża surowców. W Radzie Arktycznej prym wiedzie pięć państw posiadających dostęp do Oceanu Arktycznego, czyli Rosja, Kanada, Stany Zjednoczone, Norwegia i Dania (za pośrednictwem Grenlandii), członkami Rady są także Islandia, Szwecja i Finlandia. Według prof. Krzysztofa Kubiaka najbardziej ekspansywną politykę w Arktyce z ww. państw prowadzi Rosja.

- Rosjanie odtwarzają infrastrukturę wojskową, którą porzucono po zimnej wojnie. Wprowadzają nowe rodzaje sprzętu, tworzą lotniska i punkty manewrowe. Spośród sprzętu zademonstrowanego przez Rosjan nie było nowych technologii, tylko przesuwanie jednostek na północ. Rosjanie nie musieli zdobywać przewagi, ponieważ wypracowali ją za czasów Związku Radzieckiego. W Arktyce przewaga przejawia się zdolnością operowania tam – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Status obszarów morskich Arktyki reguluje konwencja ONZ 1983 roku. Jak podkreślał naukowiec, obecnie wyścig do Arktyki lekko przyhamował ze względu na niską cenę ropy naftowej. – Nie ma póki co ekonomicznego uzasadnienia dla wielkich ekonomicznych inwestycji w Arktyce, ale Rosjanie chcą wykorzystać ten przestój, mając świadomość, że ta sytuacja kiedyś się odwróci. Amerykanie odwrócili się od Arktyki z powodu rewolucji łupkowej, natomiast Rosjanie muszą wydobywać – powiedział profesor Kubiak.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/kk/PAP

___________________________________________________

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 12:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej