Dyrektywa unijna ws. dostępu do broni
Unia Europejska proceduje nową dyrektywę o ograniczeniu dostępu do broni. Pomysły unijne komentowali w audycji Szukając Dziury w Całym Jarosław Lewandowski, red. nacz. miesięcznika „Strzał” i Andrzej Zdzitowiecki z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni.
2016-07-14, 20:36
Posłuchaj
Jak mówił Andrzej Zdzitowiecki, pierwsza dyrektywa dotycząca broni obowiązująca w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej pochodzi z 1991 roku. Zmieniono ją w 2008 roku, ponieważ Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła rezolucję o rozprzestrzenianiu się broni. W tej chwili Unia Europejska pracuje nad nową dyrektywą ze względu na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
– Tzw. „dyrektywa Bieńkowskiej” przenosi decydowanie o tym, jaką broń mogą posiadać obywatele krajów Unii Europejskiej oraz na jaką broń i w jakim celu państwa UE mogą udzielać pozwoleń, na poziom unijny. Z tą dyrektywą to Unia Europejska tworzy politykę dostępu do broni – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jarosław Lewandowski mówił natomiast o stanie prawnym dotyczącym posiadania broni obowiązującym w Polsce.
– Obowiązująca ustawa o broni i amunicji w pierwszych swoich słowach stwierdza, że w Polsce broni mieć nie wolno z pewnymi wyjątkami. Tymi wyjątkami są myśliwi, strzelcy sportowi i ludzie, którzy posiadają broń do samoobrony – mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym.
REKLAMA
Więcej w całym programie.
Audycję prowadził Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/dds
Data emisji: 14.07.2016
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA
REKLAMA