"Świadkowie tajemnicy". Śladami relikwii chrystusowych

"Świadkowie tajemnicy", to zapis dziennikarskiego śledztwa o materialnych śladach pozostawionych przez Jezusa z Nazaretu. Autorzy zebrali obszerną dokumentację, dotyczącą relikwii chrystusowych. Niektóre z nich zidentyfikowali jako prawdziwe. Gościem audycji "Szukając Dziury W Całym" był Grzegorz Górny, współautor publikacji.

2016-12-22, 20:42

"Świadkowie tajemnicy". Śladami relikwii chrystusowych
Pozytyw i negatyw twarzy z Całunu Turyńskiego. Foto: wikimedia.commons

Posłuchaj

22.12.2016 Czy najstarsze relikwie chrześcijaństwa są prawdziwe? Gość: Grzegorz Górny, współautor książki „Świadkowie tajemnicy”
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał gość, 2000 lat temu miała miejsce zbrodnia dokonana na Chrystusie, a po każdym morderstwie zostaje dowód rzeczowy. – Wiemy, że Ewangeliści starali się zachować wszystkie słowa Mistrza, powstaje pytanie, czy nie starali się zachować też przedmiotów – wskazywał Grzegorz Górny.  

Wraz z Januszem Rosikoniem, fotografem, ruszył śladami relikwii, czczonych jako materialne ślady po Jezusie. – Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy są autentyczne. Poza tym, czy na ich podstawie da się udowodnić, że to, co pisali Ewangeliści było prawdą i czy Jezus jest kimś więcej, niż zwykłym człowiekiem – mówił.

Grzegorz Górny tłumaczył, że w XX i XXI wieku utworzono kilka grup specjalistów, które badały ślady po Jezusie. – Warunkiem sukcesów naukowych jest to, że ktoś się nie zamyka w pewnych schematach. Ci naukowcy też wychodzą poza schemat, który każe oddzielać wiarę od rozumu, religię od nauki - mówił.

Na podstawie wyników ich badań udało się m.in. stwierdzić autentyczność Tuniki z Argenteuil. – Materiał dowodowy zajmuje grubą książkę. Z punktu widzenia nauki to nie podlega wątpliwości – ocenił gość. Zespół badawczy potwierdził także, że właściciela Tuniki, owinięto później w Całun Turyński. – Zestawiono ze sobą tylną część Tuniki z tylną częścią Całunu. Porównano ślady plam krwi, okazało się, że są identyczne. Naukowcy stwierdzili, ze właściciel miał zmasakrowane całe ciało. Ślady odpowiadały belce używanej do konstrukcji krzyża – podkreślił Grzegorz Górny.

REKLAMA

Od lewej: Łukasz Warzecha i Grzegorz Górny; foto: PR24/MR Od lewej: Łukasz Warzecha i Grzegorz Górny; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/ip

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 19:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej