Jak zmieniła się Rosja pod rządami Putina?
„Putin po raz czwarty. Stan i perspektywy Rosji (2018–2024)” – to najnowszy raport przygotowany przez Ośrodek Studiów Wschodnich. O tym, czy możliwa jest głęboka zmiana, na ile Putin jest samodzielny oraz jaka Rosja jest dla nas lepsza - taka jak dziś, czy demokratyczna rozmawialiśmy w audycji Szukając Dziury w Całym z dr Markiem Menkiszakiem, szefem zespołu rosyjskiego OSW.
2018-04-04, 09:00
Posłuchaj
- Na początku grudnia ub. roku, Putin po raz kolejny uroczyście potwierdził wcześniejsze przypuszczenia, że zamierza uszczęśliwić swój naród kolejną kadencją – powiedział dr Marek Menkiszak. Gość audycji przyznał, że manipulowanie wynikami wyborczymi w Rosji jest czymś naturalnym, o czym świadczą wyniki tegorocznych i wcześniejszych wyborów.
W ostatnich, które odbyły się 18 marca 2018 r. Władimir Putin uzyskał 76,7 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli Paweł Grudinin z Partii Komunistycznej zdobywając 11,82 proc. głosów. Za nim był ultranacjonalista Władimir Żyrinowski z 5,65 proc., a potem dziennikarka telewizyjna Ksenia Sobczak z 1,68 proc.
- Wybory w Rosji to rytuał, który ma charakter plebiscytu, kiedy to naród ma zatwierdzić podjętą przed laty decyzję. Aby zapewnić wrażenie legitymacji politycznej, ten wynik musi być odpowiedni, a regiony dostają nieoficjalne wytyczne ile ma wynosić. Szefowie zaś, którzy nie sprawdzą się w organizowaniu tego procederu są z tego rozliczani, najczęściej w formie dymisji ze stanowiska – powiedział gość audycji.
Istnieje więc oddolna presja na fałszowanie rezultatów, ale też jasne oczekiwanie Kremla, jak wynik powinien się kształtować. - W tym przypadku głosów musiało być więcej niż w poprzednich wyborach. Obawiano się jedynie o frekwencję, ale zatroszczono się o nią w dość mało wyrafinowanej formie – zauważył dr Marek Menkiszak. - Dyrektorzy placówek państwowych, zakładów pracy, szkół, uczelni, szpitali dostali jasne wytyczne, że muszą zorganizować udział swoich pracowników w wyborach. Poprzez zachęty, a częściej groźby przypominano o tym obowiązku, a zdarzało się, że pracownicy musieli nawet meldować z prywatnych telefonów czy już zagłosowali – dodał ekspert.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/km
Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 3.04.18
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA