Polityka historyczna Łotwy i Estonii
- Temat współpracy Łotyszów z Niemcami podczas II wojny światowej poruszany jest dziś na Łotwie m.in. przez sztukę. Poprzez filmy i spektakle historycy pokazują, że ludzie nie mieli wyboru. To trudny los społeczeństwa łotewskiego, z którym musi się ono zmagać do dnia dzisiejszego – powiedziała w programie 7 Dni Wschód dr Sandra Użule-Fons z Polskiego Radia. O polityce historycznej Estonii mówił z kolei Kazimierz Popławski z Przeglądu Bałtyckiego.
2017-04-23, 12:00
Posłuchaj
Jak podkreśliła dr Sandra Użule-Fons, temat kolaboracji z Niemcami był i do dnia dzisiejszego jest na Łotwie tematem tabu. – Było tak po zakończeniu II wojny światowej gdy w okresie Związku Radzieckiego wszyscy się bali. Jest tak i dziś – wyjaśniła.
Odniosła się także do rosyjskiej propagandy na Łotwie, której starają się przeciwdziałać łotewscy historycy. – Propaganda ta promuje mit o odrodzeniu faszyzmu na Łotwie. 16 marca w Rydze, w rocznicę ważnej bitwy wojsk niemieckich, można wziąć udział w pochodzie i złożyć kwiaty na Pomniku Wolności. Zdaniem rosyjskiej propagandy jest to przejaw odrodzenia faszyzmu – zaznaczyła dr Użule-Fons.
Kazimierz Popławski podkreślił z kolei, że „wybór między armią Związku Sowieckiego a armią niemiecką był w Estonii wyborem między większym a mniejszym złem”. - W Estonii w okresie międzywojennym Niemcy bałtyccy mieli duży wpływ na gospodarkę i kulturę lokalną tego kraju. Byli w większości posiadaczami ogromnych majątków, gospodarstw rolnych – wyjaśnił gość.
Jak dodał, „gdy przyszła II wojna światowa Estończycy zdali sobie sprawę, że muszą wybrać Niemców, których oskarżali o negatywny wpływ na ich kulturę”.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/pr
Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 23.04.17
Godzina emisji: 10:15
Polecane
REKLAMA