Pielgrzymka Franciszka do krajów bałtyckich
Papież Franciszek zakończył pielgrzymkę do krajów bałtyckich. Wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii cechowała różnorodność miejsc oraz bogaty i niezwykle intensywny program. Przyjazd papieża był dla mieszkańców tych krajów wielkim wydarzeniem. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji 7 Dni: Wschód był Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika”.
2018-09-30, 08:53
Posłuchaj
- Różnica wyznaniowa pomiędzy tymi krajami jest taka, że Litwa to kraj w przeważającej części katolicki, Łotwa jest raczej protestancka, ze znaczącą częścią katolicką, a Estonia praktycznie całkowicie luterańska. Te narody wyrastały w różnych tradycjach, stąd różnice. Wiara w tych państwach jest nieco inna niż na Zachodzie. W krajach bałtyckich ludzie przelali wiele krwi za swoją wiarę. - komentował Piotr Falkowski.
W Wilnie na Placu Katedralnym zebrało się ponad 30 tysięcy młodych ludzi. Dzień później w parku Santakos w Kownie, w mszy celebrowanej przez papieża, wzięło udział ponad sto tysięcy wiernych z różnych krajów, w tym z Polski, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Poniedziałek na Łotwie był z okazji papieskiej wizyty dniem wolnym od pracy. Franciszek na mszę w Agłonie przyleciał z Rygi helikopterem. W mszy w estońskim Tallinie pod Pomnikiem Wolności wzięło udział ponad 10 tysięcy wiernych. Jak się podkreśla, w Estonii to duży sukces biorąc pod uwagę, że ponad 70 procent społeczeństwa określa siebie jako osoby bezwyznaniowe.
- Papież odwiedzał historyczne miejsca związane z cierpieniem narodów bałtyckich i ich kapłanów. Franciszek mówił także o kwestii migracji. W jego homiliach i przemówieniach było naprawdę dużo zdrowej równowagi, pomiędzy zdrową otwartością w stosunku do imigrantów, a koniecznością trzymania się własnej tożsamości. - mówił gość.
Franciszek przybył do krajów bałtyckich w roku stulecia odzyskania niepodległości oraz ćwierć wieku po historycznej pielgrzymce świętego Jana Pawła II.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Audycję 7 Dni: Wschód prowadził Piotr Pogorzelski.
PR24/PAP
__________________________
REKLAMA
Data emisji: 30.09.18
Godzina emisji: 8:05
Polecane
REKLAMA